Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
20 червня 2024
20,5 °C
небольшой дождь

Новини

Вінниця
Вінниця – рекордсмен за ростом цін на вторинці
14 грудня 2023, 03:40
Вінниця – рекордсмен за ростом цін на вторинці

Інтерес до купівлі квартир в Україні сягає 70-80% свого довоєнного рівня, але частина покупців поки що витримує паузу і відкладає рішення про купівлю до стабілізації ситуації на фронті. Вторинний ринок у віддалених від зони бойових дій районах демонструє зростання цін навіть у валюті. І лідер на цьому ринку – нерухомість у Вінниці.

За даними ЛУН, виключенням стала столиця — з 2022 року Київ втратив 3% у вартості однокімнатних квартир. Водночас Львів зріс на 12%, а Івано-франківські однокімнатні з весни 2023 здорожчали аж на 18% у валюті.

На первинці забудовники відкривають відділи продажів, але будують відчутно менш активно, порівнюючи з довоєнними темпами. За 3 квартали 2023 у столиці ввели в експлуатацію на 15% менше житла, у Київській області – на 35% менше, у Львові – на 38% менше. Це може спровокувати дефіцит нових метрів, що критично для охочих взяти пільгову іпотеку єОселя 7%, за умовами котрої будинку має бути не більше 3 років.

 

Вторинка росла в ціні

Аналітики ЛУН підрахували: середні ціни на однокімнатні квартири з завершенням блекаутів виросли в доларах у Вінниці на 2500$, і медіана складає 42 000$. Двокімнатна в середньому обійдеться у 62 000$, а трикімнатна – у 75 000$.

За приростом в абсолютних числах Вінниця є рекордсменом по країні із приростом на 8900$ з закінчення блекаутів. Трикімнатні теж виросли найбільше по країні саме у Вінниці — на 8800$.

Київ та Львів традиційно займають свої позиції як найдорожчі міста для купівлі житла, але з початком повномасштабної війни до них приєднався й Ужгород, де, як і в цих містах-мільйонниках, на купівлю квартири треба збирати трохи понад 9 років середніх місцевих зарплат.Квартира у Вінниці в “річних зарплатах” коштуватиме 8,4 роки.

Росте й первинка але менше будується

На собівартість будівництва впливає здорожчання будівельних матеріалів та складнощі з пошуком робочої сили через те, що значна частина чоловіків будівельних професій або виїхала з області, або захищає Україну зі зброєю в руках.

Так вартість квадратного метра в новобудовах виросла майже в кожному регіоні. Проте у Вінниці зменшилася на 8% і складає 31 100$.

Кількість виставлених на продаж житлових комплексів на первинці напряму пов?язана з віддаленістю від фронту. Так найбезпечніші західні регіони мають 80-90 і більше відсотків відкритих відділів продажу відносно рівня до вторгнення.

За дослідженням ЛУН, темпи введення в експлуатацію по країні очікувано зменшуються. Якщо у 2022 році добудовували розпочате раніше, то 2023 вже демонструє більш реальний стан речей по областях. Проте у Вінниці за перші 3 квартали 2023 року було введено в експлуатацію 700 квартир, що на 16% більше, ніж минулого року.

Нові рекорди оренди через внутрішню міграцію

Попит на оренду продовжує зростати, що підкреслює міграційні процеси в Україні. Серпень 2023 був рекордним щодо інтересу оренди квартир за всю історію спостережень.

Середня вартість оренди однокімнатної квартири в місті складає 11 000 грн, що на 1000 грн більше, ніж навесні. Двокімнатної — 11 500 грн.

Для аналізу економічної доцільності придбання житла обчислюють співвідношення річної плати за оренду до вартості квартири. Так, наприклад, без урахування амортизації та супутніх витрат у Вінниці середня вартість однокімнатної квартири еквівалентна 12 рокам її оренди.

Денис Суділковський, бренд та бізнес директор ЛУН висловив підсумки та прогнози на найближче майбутнє. 

 

«Ціни на купівлю житла завжди відповідають поточному стану економіки, і якщо 2022 рік став для нас шоком і втратами ВВП, то 2023 сміливо крокує до відновлення. Україна вистояла, пережила зимовий терор, і з весни українці повертають до ідеї мати власне житло.

Неготовність розділяти ризики недобудови з девелоперами, за дослідженням ЛУН, спонукає більшість покупців обирати готове або майже готове житло. Окрім цього, цю тенденцію підтримує і величезна кількість зруйнованого війною житла. Вимушеним переселенцям необхідне житло і ті, хто має змогу, розглядають варіанти придбання. Ці зміни вже впливають на ринок девелоперів, де початкові стадії будівництва часом необхідно будувати за власні кошти.

Найбільш цікавим є подальший розвиток державної програми єОселя, де розширені категорії населення можуть взяти іпотеку на житло під 7%, що для багатьох є чи не єдиним шансом на власну квартиру. Але за умовами цієї програми житлу має бути менш як три роки, а у 2024 році це вже будуть переважно будинки завершені у часи війни. Таких відчутно мало, особливо в столиці, й можна очікувати на зміну умов програми.

За відсутності воєнної ескалації можна очікувати подальшу стабілізацію економіки, а за нею повернення віри українців у довгострокові плани, у тому числі й придбання житла».

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар