Компанія "Спектрум Ессетс", якою володіє громадянка РФ Марина Євсєєва, перемогла у державному аукціоні в Україні, отримавши у свою власність активи ліквідованих російських банків на загальну суму 3 мільярди гривень.
Про це дізнались журналісти проєкту "Схеми", передає Цензор.НЕТ.
Участь "Спектрум Ессетс" в аукціоні
Журналісти нагадують, що аукціон, на якому перемогла компанія громадянки РФ Євсєєвої, відбувся у лютому 2024 року. Тоді Фонд гарантування вкладів виставив на продаж збірний пул активів: двох ліквідованих російських банків – "Сбербанку" ("МР Банк") і "Промінвестбанку" – та українського "Мегабанку".
"Це, головно, права вимоги боргів по старих кредитах на загальну суму 2,8 мільярда гривень та обʼєкти нерухомості в Одесі та Сумах. За ці активи "Спектрум Ессетс" заплатила 124 мільйони гривень. За правилами торгів кожен учасник повинен письмово засвідчити, що не має стосунку до Російської Федерації. Відповідний лист перед аукціоном подавала і "Спектрум Ессетс": у ньому компанія "гарантує і підтверджує", що не пов’язана з державою-агресором та не належить громадянам РФ", - йдеться в розслідуванні.
Однак, як з'ясували "Схеми", інформація, подана "Спектрум Ессетс" для участі в аукціоні, не відповідає дійсності.
Чи має Євсєєва громадянство РФ?
У розслідуванні йдеться, що своє російське громадянство Євсєєва приховала від українських контролюючих органів, надавши інформацію лише про американське. Журналісти також з’ясували, що фірмою, яка виграла аукціон Фонду гарантування вкладів, за довіреністю від Євсєєвої управляє Михайло Трубчік, який, окрім американського, має громадянство Білорусі та якому СБУ забороняла в’їзд в Україну, називаючи представником "глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ".
Схеми встановили, що сама Євсєєва продовжує після початку повномасштабного вторгнення відвідувати Росію, куди відтоді прилітала щонайменше 6 разів.
Крім того, журналісти верифікували чинність російського громадянства власниці "Спектрум Ессетс" Марини Євсєєвої декількома способами. Зокрема, підтвердили ці дані за допомогою державного порталу РФ – "Госуслуги", а також відшукали її індивідуальний податковий номер платника податків в Росії, прив’язаний до її російського паспорта, через сайт Федеральної податкової служби РФ. Відповідно до цих офіційних баз даних, обидва документи є дійсними.
На запитання "Схем" Марина Євсєєва відповіла, що проживає у США і відмовилася від російського громадянства, але на прохання редакції не змогла надати цьому документальних підтверджень, як і не пояснила, чому в такому разі в офіційних державних реєстрах РФ її російське громадянство значиться дійсним. Вона також не прокоментувала ні мету своїх регулярних поїздок до Росії після початку повномасштабної війни, ні той факт, що заїжджала на територію РФ у 2022-2023 роках вона саме за російським паспортом.
У Фонді гарантування вкладів журналістам розповіли, що при перевірці спиралися на дані публічного реєстру юридичних осіб, де зазначено, що Марина Євсєєва є громадянкою Сполучених Штатів. Також там зазначили – якщо виявиться, що покупець активів приховав звʼязок з РФ, він матиме сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лота – в даному випадку це 124 мільйони гривень – та повернути отримані на аукціоні активи.
"Ще на початку великої війни українська влада запровадила для громадян РФ низку обмежень, щоб запобігти їхньому впливу на фінансовий ринок країни. Окрім участі у державних торгах, їм заборонено стягувати борги з українців та управляти фінансовими установами. У випадку "Спектрум Ессетс" це означає, що, згідно з чинними нормами, компанія не може розпоряджатися отриманими на аукціоні активами, а саме – правом вимоги боргів, а також – оперувати в Україні за управління громадянки РФ", - йдеться в розслідуванні.
У Нацбанку журналістам "Схем" сказали, що про громадянство РФ Євсєєвої дотепер не знали, адже в документах, які "Спектрум Ессетс" надавала регулятору, стверджувалось, що власницею компанії є громадянка США, не повʼязана з країною-агресором. У Нацбанку зазначили, що звернулися до СБУ за офіційною інформацією про наявність в Євсєєвої паспорта РФ та, якщо отримають цьому підтвердження, матимуть підстави відкликати ліцензію у "Спектрум Ессетс".
У керівництві "Спектрум Ессетс" є представник російських спецслужб
Як зʼясували "Схеми", управителем американської компанії Євсєєвої Spectrum UA Credit LLC – є Михайло Трубчік. Він народився в Білорусі та досі зберігає громадянство цієї країни, паралельно маючи паспорт США.
У липні 2020 року, Служба безпеки України заборонила Михайлу Трубчіку в’їзд до України на три роки, запідозривши його у тому, що він – представник "глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ, які використовують в своїй розвіддіяльності документи прикриття громадян США". Але влітку 2021 року Окружний адміністративний суд Києва цю заборону скасував.
"Схеми" звернулися до СБУ та запитали, чи досі спецслужба вважає Михайла Трубчіка повʼязаним з російськими спецслужбами і як там оцінюють те, що він разом з громадянкою Росії керує фінансовою компанією, яка купує українські активи. У СБУ лише сказали, що мають право забороняти в’їзд іноземцям, якщо вбачають для цього законні підстави, але наголосили, що "ці питання розголошенню не підлягають", пославшись на заборону поширювати інформацію про свою контррозвідувальну діяльність.
Сам Михайло Трубчік спочатку сказав журналістам, що готовий спілкуватися по відеозв’язку, але згодом повідомив, що надасть лише письмові відповіді.
"В мене є домовленість з СБУ, яка забороняє мені розголошувати будь-яку інформацію", - сказав він журналістам.
"Схеми" звернулися до СБУ із запитанням, чи відповідають ці заяви дійсності, та очікують на відповідь",
Додати коментар