Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
25 лютого 2020
3,8 °C
пасмурно

Новини

Вінниця
НА ВІННИЧЧИНІ ВИЯВИЛИ МУСУЛЬМАНСЬКИЙ МАВЗОЛЕЙ XIII СТОЛІТТЯ
14 листопада 2019, 11:54

Одне з напівзруйнованих будівель в селі Мала Кісниця місцеві здавна називають «турецькою вежею», не знаючи про його справжнє походження.

«Будинок стоїть на роздоріжжі за селом, — пише на своїй сторінці в Facebook краєзнавець Валентина Гижко. — В основі — масивний шестикутник з каменів, які ретельно підігнані один до одного. Є два входи і виходи та чотири «вікна». Вхід і вихід зорієнтовані на південь і захід. Вгорі — залишки купола. Виглядає ну дуже загадково!

Валентина відправила фото незвичайної будівлі тюркологу, завідувачу центру досліджень цивілізацій Причорномор'я Інституту історії НАНУ Олександру Галенко, який припустив, що «це на перший погляд — мусульманський мавзолей (тюрбе), скоріше золотоординського часу».

Kouczeniecz на одній із старовинних карт

Іншими словами, якщо «діагноз» вірний, то будівля відноситься до XIII століття! Переглянувши старовинні карти, краєзнавець звернула увагу, що на одній з них село Кісниця називається Kouzzenicze, річка Марківка іменується Kouczeniecze, а село Велика Кісниця — Kouczeniecz. У праці Костянтина Тищенка «Слід тунгусів, маньчжурів і монголів в топоніміці України» відзначається, що KOUCZENicze — від маньч. Хуǯу — кланятися в землю. Тобто, назви сіл збереглися з часів Золотої Орди! Хоча пізніше виникла легенда про село, нібито збудоване «на кістках» — Кісниця.

Далі — слово за фахівцями. Можливо, когось зацікавить унікальна знахідка, не так вже й багато в Україні мавзолеїв часів Золотої Орди.

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар