Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
29 січня 2023
-1,5 °C
пасмурно

Новини

Вінниця
Чи працюють анонсовані вінницькою мерією Пункти Незламності в ТРЦ?
29 листопада 2022, 20:27
Чи працюють анонсовані вінницькою мерією Пункти Незламності в ТРЦ?

Чи справді вінничани вже сьогодні можуть відвідати спеціальні локації в торгово-розважальних центрах для прихистку на випадок тотального блекауту?

24 листопада ц. р. мер Вінниці Сергій Моргунов в своєму Телеграм-каналі подякував бізнесу за те, що той долучився до організації Пунктів Незламності. В цьому повідомленні надається розширений список таких приміщень, більшість з яких розташовано в комунальних закладах.

Перелік доповнено шістьма буцімто чинними пунктами в торговельно-розважальних центрах міста, вказано конкретні адреси. Текст проілюстровано яскравим банером, що сповіщає про роботу локацій у режимі 24/7.

Згідно з інформацією на сайті Вінницької міської ради, станом на 25 листопада ц. р. у місті вже працює 86 “пунктів незламності”. В них вінничани зможуть зігрітися і отримати необхідні екстрені послуги в умовах ймовірного блекауту, спричинено масованими російськими обстрілами.

Йдеться про спеціально відведені приміщення в школах, бібліотеках, підліткових клубах, великих спортивних школах і т. д. Щоправда, офіційно повідомляється вже про дев’ять ТРЦ, які буцімто долучилися до шляхетної ініціативи. Водночас, міська плана анонсує плани щодо створення в Вінниці щонайменше 150 таких локацій.

Влада організовує пункти з урахуванням власних ресурсів, бізнес – добровільно

Нагадаємо, що в рамках недавньої ініціативи центральної влади, Пункти Незламності передбачають окремі приміщення для короткочасного перебування від 40 до 500 людей.

На офіційному сайті “Незламності” конкретизовано, що в державних і комунальних пунктах відвідувачі назагал мають бути забезпечені теплом, водою, освітленням, мобільним зв’язком, інтернетом, живленням для мобільних пристроїв, місцями для відпочинку, аптечками, відповідними засобами для мам та дітей. Проте, все це надається “з урахуванням наявного ресурсу органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування”.

Також на нещодавно оновленій мапі Пунктів Незламності виділено окрему категорію локацій, організованих соціально відповідальним бізнесом за власною ініціативою. Повідомляється, що такі пункти функціонують за рахунок бізнесу, в них забезпечується можливість для людей зігрітися та підзарядити пристрої. Водночас, інші послуги можуть бути платними на розсуд власників.

        Ініціатива шляхетна, проте мовчання влади насторожує

Отже, мер Вінниці публічно оголосив про функціонування Пунктів Незламності в тому числі і в деяких торгово-розважальних центрах. А відтак,  згідно з елементарною логікою і здоровим глуздом, ці приміщення наразі мають бути готові для того, щоб їх вже сьогодні за потреби відвідали вінничани.

Журналіст видання “Новини Вінниці” звернувся до прес-служби Вінницької міської ради з проханням надати коментар щодо наступного. В яких саме ТРЦ вже зараз працюють Пункти Незламності? Чи організовано там для екстреного обігріву громадян окремі приміщення? Чим вони оснащені та які нагальні послуги в разі необхідності можуть отримати там люди?

В прес-службі Вінницької міської ради нам порекомендували звернутися до керівництва Департаменту адміністративних послуг ВМР. Як нам стало відомо, саме цей структурний підрозділ безпосередньо відповідає за “логістику” в контексті організації Пунктів Незламності.

На жаль, спроби нашого журналіста зв’язатися з очільницею цього Департаменту виявилися марними. На наші численні дзвінки до підрозділу мерії ніхто не відповідав. Пізніше в прес-службі ВМР повідомили, що відповідальна чиновниця нібито сама зателефонує на номер журналіста. Втім, на момент публікації даного матеріалу зворотного зв’язку від Департаменту адміністративних послуг ВМР так і не було.

Про небажання багатьох місцевих чиновників Вінницького регіону спілкуватися зі ЗМІ, про стійкий синдром “нульової комунікації” з медіа ми вже неодноразово писали. Нерідко у таких випадках схожий нарочитий ігнор мав банальні причини.

Окремого приміщення немає, але людей прихистять

У сподіванні довідатися про хоч яку-небудь конкретику, ми звернулися за коментарями до адміністрацій кількох торговельно-розважальних центрів. Ці заклади фігурують у списку Пунктів Незламності, оприлюдненому вінницьким мером.

Директорка торгового комплексу “Петроцентр” Олена Гладка, з котрою вдалося поспілкуватися “Новинам Вінниці”, розповідає: мовляв, організація Пунктів Незламності в ТРЦ – це ініціатива влади, підтримана їхньою компанією.

“21 листопада ц. р. керівники кількох торгових центрів зібралися на нараду в мерії. Тоді я ще навіть нічого не чула про Пункти Незламності, лише через тиждень побачила репортажі на центральних каналах. Мер Вінниці рекомендував створити такі пункти обігріву в ТРЦ, оскільки, із-за російських обстрілів енергетичної інфраструктури, може посилитися потреба в таких приміщеннях.  Наша компанія погодилася на цю пропозицію, ми готові допомагати людям, це – наша корпоративна етика. Жодного примусу з боку влади тут не було”, – ділиться директорка “Петроцентру”.

При цьому вона зауважує: на нараді було названо бажаний перелік необхідних ресурсів у цих пунктах, які мають забезпечити ТРЦ. Водночас, у контексті Пункту Незламності компанія організує необхідний прихисток в межах її фінансових можливостей. Наприклад, для функціонування в режимі 24/7 у торгового центру достатніх резервів немає.

В розумінні директорки “Петроцентру” такі локації будуть потрібні в екстремальних ситуаціях, щоб люди змогли в разі повного блекауту комунальних послуг зігрітися, зарядити телефони тощо.

На запитання про те, чи є в “Петроцентрі” окреме приміщення для Пункту Незламності, пані Гладка відповіла негативно.

“Окремого стаціонарного приміщення у нас немає. Пункт Незламності в цьому сенсі ще в нашому торговому центрі не відкрито. У нас немає відповідного персоналу. Такий пункт повинен функціонувати тоді, коли буде нагальна потреба, коли не буде іншого виходу. Тоді ми звичайно надамо людям і обігрів, і запустимо для них генератор”, – каже керівниця “Петроцентру”.

Пані Гладка запевняє в тому, що торговий центр в разі необхідності може також забезпечити для людей питну воду, чайники, мікрохвильовку, санвузол, аптечки, можливість для зарядки телефонів. “Однак, наприклад, надати wi-fi, забезпечити безперебійний інтернет – у нас такої змоги немає, – пояснює вона. – Назагал же, ми завжди можемо в критичних ситуаціях прихистити людей в самому торговому центрі. У нас постійно тримається температура на рівні плюс 16-18 градусів, навіть у підвальних приміщеннях є обігрів”.

На запитання журналіста, скільки осіб може одночасно “грітися” в “Петроцентрі” в екстремальній ситуації, пані Гладка відповіла:

“На жаль, відповідних нормативів ми від влади не отримали, тож і конкретну цифру назвати важко. Адже, для Пунктів Незламності повинні бути офіційні розрахунки: як-то, який мінімальний набір медикаментів, санітарно-гігієнічних засобів треба забезпечити. Мають бути дотримані норми пожежної безпеки, якщо працюватиме генератор. Повинен бути певний запас пального тощо. Це все для бізнесу – значні роботи й витрати. І відповідальність так само – велика. Втім, повторюся: ми готові допомагати людям, відповідно до наших реальних спроможностей”.

        Добре, що є укриття. Заразом буде й Пунктом Незламності

“Новини Вінниці” також поспілкувалися з адміністраторкою ТРЦ “Ізумруд” Вікторією Бар’як. Вона проінформувала, що у них працює паб “Beefeater”, який одночасно зареєстрований в міській владі як укриття. Цю локацію і планують використовувати так само і в форматі Пункту Незламності, вже навіть вивісили відповідний банер.

“Там є генератор, який працює в разі відключення електроенергії, є інтернет. Можемо забезпечити розетками, гарячим чаєм, є облаштована кухня, – розповідає вона. – Як пункт обігріву це укриття може одночасно прийняти до 50 людей”.

Відтак, як запевняє адміністраторка ТРЦ “Ізумруд”, потреби з облаштування окремого приміщення під Пункт Незламності у торгово-розважального центру немає. Вінничани, якщо необхідно, вже сьогодні можуть прийти сюди, і їм забезпечать критичні потреби, як запевняє пані Бар’як.

Щодо вже згаданої вище зустрічі мера Вінниці Сергія Моргунова з представниками ТРЦ, адміністраторка торгового комплексу підтвердила інформацію:

“Нам зателефонували з мерії напередодні, повідомили про заплановані збори, проте не конкретизували з якого питання. І вже на зустрічі мер закликав присутніх організувати Пункти Незламності в торгово-розважальних комплексах. Наша компанія погодилася це зробити”.

“Новини Вінниці” звернулися за коментарем ще до кількох торгово-розважальних комплексів.

У ТРЦ “Sky Park” відмовилися надати інформацію, щоправда, пообіцявши зробити це пізніше. Керівництво торгово-розважального центру “Мегамолл” також утрималося від коментарів. В ТРЦ “Small” нашому журналісту пообіцяли зателефонувати. Проте, на момент публікації зворотного зв’язку не було. Вочевидь, якби було про що розповісти, то керівництво цих бізнес-структур про все би розповіло.

        Замість висновку

З описаного кейсу не можуть не виникати щонайменше такі оцінки:

– вінницька міська влада в контексті Пунктів Незламності в ТРЦ, вочевидь, продовжує трактувати місцевий бізнес як власних підлеглих. Їх цілком припустимо збирати на збори по дзвінку і робити пропозиції, від яких ті не можуть відмовитися. Хоча, зауважимо, що корпоративна соціальна відповідальність – справа винятково добровільна і напряму залежить від наявних фінансових ресурсів кожної компанії;

 

– мерія і досі, навіть під час війни не гребує діяти в відомій парадигмі “потьомкінскіх дєрєвєнь”,  проставлячи галочки у звітах і намагаючись отримати піар-дивіденди на порожньому місці.

Так, конкретних Пунктів Незламності в ТРЦ здебільшого ще не створено, зате їх уже публічно оголошено вінничанам у списку реальних і чинних. Чи не схожа ситуація була виявлена одразу після трагедії 14 липня ц. р. з укриттями?;

– місцеві чиновники і далі дозволяють собі системно ігнорувати медіа – за ширмою численних нарад і виснажливої праці заради народного блага. Коли ж їм немає чого сказати пресі по суті, то вони воліють діяти за правилом: краще мовчати, ніж оскандалитися.

                                                                     

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар