Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
22 липня 2024
25,6 °C
дождь

Статті

Здоров'я та краса
День білих пелюсток
07 листопада 2019, 19:46
День білих пелюсток

17 листопада у світі відзначають Міжнародний день недоношених дітей. Саме цього дня у 2009 році з ініціативи Європейського фонду догляду за новонародженими дітьми у Відні на площі святого Михайла професори університетської клініки Арнольд Поллак та Ангеліка Бергер запустили в небо 500 білих кульок – рівно стільки, скільки дітей народилось передчасно у Відні того року. Щоб підкреслити особливу тендітність і незахищеність таких дітей, цей день назвали Днем білих пелюсток. У 2010 році це свято відзначалось вже  у 12 Європейських країнах.

В усьому світі щорічно близько 15 мільйонів дітей народжується передчасно, це в середньому  кожна 10-та новонароджена дитина на планеті.

На жаль, передчасно народжені діти мають великий ризик щодо смертності та інвалідності. І чим менший термін гестації, тим вищий цей ризик (за світовою статистикою від 5% до 90%). Проте недоношеність - це не вирок, це діти, яких необхідно виходжувати і боротися за їх життя та здоров’я.

На сьогодні завдяки праці та натхненню лікарів, смертність недоношених дітей зменшилась у рази та значно покращилась якість життя недоношених дітей з масою тіла до 1000 гр.  При належному виходжуванні, відповідному оснащенні неонатальних відділень, ранній реабілітації, ефективному катамнестичному спостереженні показники інвалідності і малюкової смертності можна значно зменшити. Більшість таких дітей через 1-2 роки не відрізнити від своїх однолітків, народжених вчасно.

Проте, залишається вагомою фінансова сторона проблеми виходжування передчасно народжених дітей. Виходжування недоношених – дуже дорогий процес. Лікування, реабілітація та виходжування однієї дитини з масою тіла при народженні менше 1000 г коштує від 50 до 100 тис. доларів в рік. Серйозні затрати необхідні на закупівлю складного обладнання (інкубатори, респіратори, монітори тощо), яке дозволяє не тільки створювати для дитини умови, наближені до внутрішньоутробних, але й виконувати частину ще не сформованих функцій організму: допомагати дитині дихати, отримувати харчування.

Залишаються серйозними і психологічні проблеми родин, в яких є передчаснонароджені діти. Адже народження недоношеної дитини — це серйозний стрес для батьків, які потребують не тільки якісного лікування їх малюків і матеріальної підтримки родини, але й психологічної допомоги. А знання про те, що недоношеність — не вирок, і що величезна кількість недоношених новонароджених виросли не тільки здоровими і повноцінними, але й видатними людьми, дуже важливі. Так відомо, що недоношеними народились Наполеон, Ісаак Ньютон, Уїнстон Черчиль, Альберт Ейнштейт, музикант Стіві Уандер та багато інших відомих людей, яким вдалося досягти неймовірних успіхів, незважаючи на їх складний життєвий старт.

На сьогодні  в Україні родина, яка має передчасно народжену дитину,  просто не в змозі справитись з цією проблемою самотужки. Тому надзвичайно важливо привернути увагу громадськості до цієї найуразливішої категорії немовлят. Благодійні акції, концерти, доброчинні заходи, які проводяться в Міжнародний день недоношених дітей мають на меті проінформувати суспільство, донести важливість проблем виходжування недоношених, з якими стикаються лікарі та сім’ї, які мають передчасно народжену дитину, допомогти їм найти підтримку, розуміння та  вихід з даної ситуації.

Батькам недоношених немовлят, медикам, які їх виходжують достеменно відомо, що ніхто так не бореться за своє життя, як передчасно народжені немовлята. Ця цілеспрямованість, прагнення жити, неодмінно допоможе їм гарно розвиватися, бути здоровими та досягти успіхів.

Обласний спеціаліст,

відповідальний за проведення

методичної роботи за фахом «неонатологія», лікар-неонатолог Р.О. Гомон;

Зав. інформаційно-аналітичним відділом ВОДКЛ, лікар-неонатолог І.О. Дзема

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар