Єрусалимка — квартал єврейської бідноти у Вінниці, знамените єврейське містечкове бароко, що почало формуватися наприкінці 18 століття.
Єрусалимка складалася з кількох частин. Нижня — біля самої річки Південний Буг (тепер вулиця «1 Травня»). Тут було декілька міських будівель синагог — биндюжників, похоронного братства, ремісників тощо. Середня — (у XVII ст. на цій території стояв православний чоловічий монастир, засновником якого був Петро Могила). Верхня — традиційно заселялася заможними верствами єврейського населення.
Наприкінці XIX століття, була спроба губернської адміністрації вирівняти і впорядкувати квартали навколо старої ринкової площі Єрусалимки, але вона не мала успіху. Висока щільність забудови була важливою характерною особливістю життєвого середовища євреїв Поділля. Компактність забудови підтримувалася різними чинниками. Серед них такі, як ціна землі під забудову, сімейні традиції, традиції шабату. Для шабату визначали межі, у яких дозволялося гуляти. Мотузки, що визначали «ерув» натягали аж до занепаду Єрусалимки у 1920-1930-х рр. Крім того, навіть вивіски офіційних установ дублювалися, а у судах засідання велися мовою їдиш.
На початку XX ст. значну частину населення Вінниці становили етнічні євреї. На Єрусалимці збудували декілька великих кам'яних будівель і синагогу вчителів (фасад із білої цегли, проектував архітектор Григорій Артинов).
При впорядкуванні в 1950— 1960-х роках трикутної ділянки землі між вулицями «1 Травня» і «Соборна» та знесенні старих хитких будівель, були задіяні комсомольські бригади міста. Будинки стояли навпроти один одного по обох боках вузьких вуличок. І помиї з відра виливалися прямо на вулицю. З протилежного боку робилося те саме, і брудна смердюча рідина стікала вниз до самої річки. Згодом на цьому місці було побудовано перший в Вінниці широкоформатний кінотеатр «Росія».
Сьогодні це один із районів Середмістя. Багато будинків по вулиці «1 Травня» досі залишаються в непринадному стані, хоча серед них є справжні історичні пам'ятки.
Додати коментар