Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
11 лютого 2025
-2,5 °C
ясно

Новини

Вінниця
"Я живий завдяки USAID. Тепер моє життя під загрозою"
10 лютого 2025, 14:45
"Я живий завдяки USAID. Тепер моє життя під загрозою"

"Я живий завдяки USAID", - розповідає Дмитро Шерембей.

Він живе з ВІЛ вже 24 роки і каже, що агентство, яке витрачає мільярди доларів на гуманітарні цілі у всьому світі, запобігло поширенню вірусу в Україні.

"Кожну другу ВІЛ-позитивну людину в Україні виявили завдяки цій програмі", - наголошує Шерембей.

Він очолює найбільшу благодійну пацієнтську організацію в Україні "100% життя", яка відстоює права та забезпечує якісне лікування ВІЛ-позитивних людей.

Майбутнє USAID (американського Агентства з міжнародного розвитку) зараз дуже туманне.

Одним з перших рішень Дональда Трампа на посаді президента було призупинити на 90 днів усі програми допомоги іншим країнам.

За цей час мають перевірити і встановити, чи відповідає ця допомога політичним цілям нової адміністрації США.

Трамп також заявив, що USAID "керує купка радикальних божевільних", і їм сходить з рук "величезне шахрайство". Не підкріпивши, однак, свої слова жодними доказами.

Дмитро Шерембей згадує: коли 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, склади, де зберігалися ліки проти ВІЛ, були розбомблені.

І саме допомога USAID дозволила швидко поповнити запаси препаратів й поширити їх по всій країні.

"Гасло USAID вказує, що це допомога від американського народу. Але виявилось, що її можна зупинити рішенням однієї людини", - обурюється Шерембей.

Цього тижня біля штаб-квартири USAID у Вашингтоні відбулися протести проти закриття агенства

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Цього тижня біля штаб-квартири USAID у Вашингтоні відбулися протести проти закриття агенства

USAID - найбільший донор гуманітарної допомоги у світі.

Це - незалежне агентство з власним бюджетом, що відповідає за управління американськими програмами зовнішньої допомоги та розвитку.

У його штаті - близько 10 тисяч людей, що працюють по всьому світу. Колишній президент Джо Байден включив керівника USAID до Ради національної безпеки.

Агентство створили 1961 року за адміністрації президента Джона Ф. Кеннеді, воно стало гуманітарним підрозділом уряду США.

Щорічно воно виділяє мільярди доларів на боротьбу з бідністю, лікування хвороб, ліквідацію наслідків голоду та стихійних лих.

Крім того, USAID "сприяє розбудові демократії та розвитку суспільства", підтримуючи неурядові організації, незалежні ЗМІ та соціальні ініціативи.

USAID має бази в більш ніж 60 країнах. Однак більшу частину роботи на місцях виконують інші організації, з якими воно укладає контракти і які фінансує.

З критикою на адресу USAID також виступав мільярдер Ілон Маск, якого президент США призначив одним з керівників нового департаменту ефективності уряду.

Гендиректор Tesla і SpaceX назвав агентство злочинною організацією і звинуватив USAID у фінансуванні розробок біологічної зброї, до якої додав і COVID-19.

Маск заявив, що для USAID настав час померти.

Однак від цих грошей залежить життєво важлива допомога людям у найбідніших країнах і безліч програм підтримки по всьому світу.

У таких країнах, як Афганістан, зупинка допомоги може створити величезні проблеми, зокрема у сфері охорони здоров'я.

Афганський лікар, який відповідає за проєкти USAID, каже, що понад 60 членів його команди, включно з акушерками, медсестрами і лікарями, отримали розпорядження не виходити на роботу.

"Майбутнє виглядає невтішно, а вплив на пацієнтів величезний", - підкреслює він.

"Якщо фінансування заморозять, афганські жінки будуть змушені народжувати вдома, і це призведе до підвищення рівня смертності", - додає одна з акушерок.

В Афганістані USAID фінансує проєкти, що надають життєво важливі послуги матерям і дітям

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,В Афганістані USAID фінансує проєкти, що надають життєво важливі послуги матерям і дітям

USAID також охоплює такі сфери, як кібербезпека. Один іранський активіст, що бореться з цензурою, каже, що його неурядова організація існує на кошти агенства.

"Якщо в Ірані затримують опозиціонера, студента університету чи борця за права жінок, такі неурядові організації негайно дбають про те, щоб заблокувати й видалити його електронну пошту і акаунти в соцмережах", - пояснює активіст, який побажав залишитися анонімним через страх перед репресіями.

Тобто якщо агенти іранської розвідки змусять затриманих розкрити свої паролі, вони не зможуть отримати доступ до їхнього листування, додає активіст.

"Якщо ж інтернет-компанія співпрацює з режимом, щоб обмежити доступ іранців до інтернету, ми публічно викриваємо її та вимагаємо санкцій з боку ЄС і США".

Усю цю роботу, за словами активіста, тепер можуть припинити.

USAID також фінансує стипендії - тільки в Єгипті їх отримали 1 077 студентів бакалаврату. Рішення Трампа поставило під сумнів їхнє майбутнє.

"Колись я був найкращим студентом з блискучим майбутнім, а тепер я не знаю, що на мене чекає", - каже один з постраждалих студентів Мохамед Ашраф.

Трамп і Маск

Автор фото,Getty Images

Підпис до фото,Трамп і Маск різко негативно ставляться до USAID

Дональд Трамп вже давно критикує іноземну допомогу США, стверджуючи, що вона не приносить користі американським платникам податків. Однак чи зможе він закрити USAID, поки що не зрозуміло.

Для повного закриття, як того хоче Ілон Маск, найімовірніше, знадобиться схвалення Конгресу, де Республіканська партія Трампа має незначну більшість в обох палатах.

Повідомляють, що адміністрація Трампа має намір об'єднати USAID з Держдепартаментом США.

Держсекретар Марко Рубіо заявив, що тепер він тимчасово очолює агентство. А тисячі його працівників по всьому світу наприкінці тижня відправлять у відпустку.

Тим часом, для Дмитра Шерембея замороження програм USAID підвищує ставки, як ніколи.

"Моє життя тепер під загрозою. Якщо в моїй лікарні закінчаться ці ліки, мені доведеться шукати їх в іншому місці", - каже він.

"Але трагедія ВІЛ-позитивної людини в Україні полягає в тому, що ви не можете просто піти в аптеку і купити ці ліки. Ви не можете купити їх на чорному ринку. У ВІЛ-позитивних людей тут немає альтернатив", - додає він.

"Це варварство, ми повернулися в кам'яний вік".

Над репортажем працювали Діана Куришко, ВВС Україна; Хафізулла Маруф, ВВС Афганістан; Мар'ям Зохді, Перська служба ВВС; Рехаб Ісмаїл, Арабська служба ВВС; Джордж Райт

 

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар