Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
10 січня 2025
7,8 °C
снег с дождём

Новини

Вінниця
Іван Мазепа: чи допоможе показана Усиком шабля в Саудівській Аравії зняти анафему з українського гетьмана
09 січня 2025, 15:25
Іван Мазепа: чи допоможе показана Усиком шабля в Саудівській Аравії зняти анафему з українського гетьмана

 

Шабля Івана Мазепи, яку боксер Олександр Усик підняв на рингу після перемоги над Тайсоном Фʼюрі, не тільки нагадала світу про українського гетьмана, а й може посприяти нарешті зняти анафему, накладену на того ще Російською православною церквою.

Іван Мазепа — український військовий, політичний і державний діяч. Гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній (1687–1704) і всій Наддніпрянській Україні (1704–1709). Князь Священної Римської імперії (1707—1709).

Шабля, яку Усик показав у Саудівській Аравії, належала саме йому. Її датують XVII століттям.

Уздовж клинка шаблі є напис: "Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!".

З правого боку клинка зображені дві свічки, двоє янголів, а також коронована Богородиця з дитиною і гілочкою — таке її зображення називається "Нев'янущий цвіт".

Мазепа (ще до того, як став гетьманом) подарував цю шаблю осавулу Савичу за гарну службу. А його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському.

Тому тепер вона зберігається у колекціях Чернігівського обласного історичного музею ім. Тарновського.

шабля мазепи

Шабля Івана Мазепи, яка зберігається у музеї в Чернігові. Facebook/Maksim Blakitny

Чому на Мазепу наклали анафему

Іван Мазпа був гетьманом української автономії під владою Російської імперії у часи правління російського ще царя Петра І.

Під час Північної війни Московського царства зі Шведською імперією довгий час підтримував росіян. Проте 1708 року став на бік шведів. І поразки останніх під Полтавою був вимушений переселитися до Молдовського князівства.

Тоді наказом Петра I було знищено його столицю Батурин, а самого Мазепу відлучили від церкви. Понад два століття в усіх церквах Російської імперії щорічно в першу неділю великого посту проголошували анафему.

Досі Російська православна церква та Українська православна церква Московського патріархату анафему не зняли. Навіть попри прохання керівництва України.

шабля мазепи

Іван Мазепа на гравюрі XVII-XVIIІ століття. Вікіпедія

У вересні 2018 року Вселенський патріархат після надання автокефалії Українській православній церкві повідомив, що ніколи не визнавав неканонічної анафеми, яка була накладена на Мазепу.

Константинопольська православна церква наполягає на тому, що гетьман помер як вірянин Вселенського патріархату: "В еміграції в м. Бендери Іван Мазепа вільно сповідався у православних священників Вселенського патріархату. Саме вони напутствували його на смертному одрі й відпустили від гріхів, а потім і відспівували".

Крім того, ще у 1918 році у Софійському соборі єпископ Назарій з дозволу митрополита Київського і Галицького Антонія відслужив панахиду за гетьманом Іваном Мазепою.

У 2023 році вперше в історії Києво-Печерської Лаври провели панахиду за її меценатом — гетьманом Іваном Мазепою.

Як показ шаблі може зняти анафему

Постать гетьмана Мазепи вже понад триста років часто сприймають негативно та називають "зрадником" — під впливом російської історіографії.

І хоча Українська православна церква не підлегла Росії, проте анафему з Мазепи там не скасовують.

BBC Україна зазначає, що співрозмовник з УПЦ у розмові визнав: оскільки Усик близький до предстоятеля митрополита Онуфрія, то питання зняття анафеми з українського гетьмана після показу його шаблі у Саудівській Аравії може актуалізуватися.

Команда Усика наголосила, що таким жестом боксер нагадав світові про гетьмана, який "ще триста років тому боровся за свободу України від російських загарбників".

 

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар