Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
03 січня 2025
1,4 °C
снег с дождём

Новини

Вінниця
Торкнеться кожного: з яким нововведенням зіткнуться українці в жовтні
01 жовтня 2024, 14:03
Торкнеться кожного: з яким нововведенням зіткнуться українці в жовтні

Розповідаємо, чому Національний банк вирішив встановити обмеження на перекази фізичних осіб

Другий місяць осені зустріне українців вагомою зміною, що стосується грошових переказів з картки на картку. 1 жовтня 2024 року почне діяти підвищений ліміт НБУ на відправлення фізичних осіб. Наші громадяни не зможуть переказати з рахунків в одному банку понад 150 000 грн.

Що треба знати про обмеження


27 серпня 2024 року стало відомо про рішення НБУ встановити обмеження на вихідні перекази фізичних осіб з картки на картку. Українцям заборонять з 1 жовтня протягом наступних пів року здійснювати відправлення на суму понад 150 000 грн на місяць.

Необхідність ліміту обговорювали давно, причому раніше Нацбанк планував затвердити обмеження розміром 100 000 грн на місяць. А ще хотів долучити обмеження в кількості безготівкових переказів, але відмовився від пропозиції.

"Ліміт діє лише на вихідні перекази за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб… 98% банківських клієнтів здійснюють щомісяця перекази, які не перевищують вказану суму, тому обмеження не вплинуть на їхню фінансову активність", – пояснили в НБУ.

Більше того, ліміт зачепить не всі категорії грошових переказів. Під дію рішення Нацбанку не підпадають:

  • фізичні особи, які можуть офіційно підтвердити місячний дохід понад 150 000 грн;
  • платежі за реквізитами IBAN;
  • відправлення на рахунки юридичних осіб;
  • перекази між особистими картками клієнта в одному банку;
  • платежі на користь волонтерів, які використовують спеціальні рахунки для збору коштів.

Волонтери одразу почали обурюватися рішенням Національного банку, бо вважали, що обмеження вплинуть на змогу громадян донатити і фінансово допомагати військовослужбовцям, внутрішньо переміщеним особам тощо. Довелося навіть провести кілька обговорень зі спільнотою волонтерів, аби відкалібрувати остаточний варіант постанови.

"Постанова визначає п’ять критеріїв приналежності до волонтерської діяльності. Для того, щоб надавачі платіжних послуг ідентифікували фізичну особу, яка планує займатися волонтерською діяльністю, як волонтера, вона має відповідати щонайменше двом критеріям з п’яти", – розповіли в НБУ.

Навіщо встановлювати ліміт


Потребу тимчасово обмежити перекази фізичних осіб пояснили боротьбою з дропами. Так називають власників банківських карток, які продали стороннім особам доступ до своїх рахунків. Завдяки цій схемі шахраї використовують платіжну інфраструктуру в протиправній діяльності, зокрема відмиванні коштів, і поширюють механізм функціонування тіньової економіки.

Проблема в тому, що Р2Р є формою переказу, коли неможливо дізнатися особу відправника та отримувача для фінансового моніторингу без серйозної причини. Це призводить до величезних фінансових втрат: за підрахунками регулятора, щороку через рахунки дропів проходить принаймні 200 млрд гривень.

Виходить, що державний бюджет недоотримує 40 млрд гривень на рік податків. Сума приблизна і досить консервативна, адже достеменно невідомо, яка кількість дропів існує на фінансовому ринку України. За останні 6 місяців вдалося ліквідувати 80 000 злочинних рахунків, і це лише клієнти двох банків.

Звісно, відбувається поступове впровадження індикаторів і моделей аналізу, завдяки яким виявляють нетипову платіжну поведінку українців. Але практика повинна стати обов’язковою, а не вибірковою, щоб результат був помітним. Тому Національний банк вирішив встановити обмеження для всіх фізичних осіб, аби мінімізувати незаконні операції по картках.

 

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар