У середмісті Вінниці родина полеглого воїна відкрила книгарню «Герої» в пам'ять про Миколу Рачка, випускника Києво-Могилянської академії, який до війни був журналістом.
В книгарні література поважних видавництв і лише українською мовою. Десять місяців родина витратила на пошук приміщення та облаштування книгарні. Все робили за власний кошт і державні виплати. Але ще до відкриття книгарні, найперше, батьки Миколи за рахунок виплат від держави допомогли з облаштуванням дитячого садочку у Стадниці.
«Він завжди із щімким серцем говорив про дитячі садочки і дітей. Особливо після того як в Києві, Бучі, Ірпені вони бачили розбомблені школи і садки. Він казав: «не вражає нічого, як ті величезні вирви, які бачиш там, де була дитяча група, та побиті меблі…». Тому то був перший проект», - говорить сестра Миколи Антоніна Люлька (Рачок).
Для Миколи важливе було українське слово і українська література.
«Він абсолютно не сприймав російщини. Він боровся за те щоб все було українською. Коля працював у видавництві Info Car, де був російськомовний контент про автомобілі. Він писав статті і огляди про авто і боровся за те, щоб статті були українською. Микола був першим у видавництві, хто писав українською. Незадовго до початку війни вони (видання – ред.) повністю зорієнтувались на український контент. Коля є корифеєм і засновником українського авто-журналізму і ми цим дуже пишаємось», - каже сестра Миколи.
Микола Рачок мріяв про книгарню.
«Він мріяв щоб книгарня була в Києві, але ми фізично не могли того зробити в Києві. Зробили її в центрі Вінниці, тому що Вежа – це місце сили. Коли він приїжджав, я забирала його автівкою і ми їхали в улюблену кав’ярню, потім їхали до батьків, а потім гуляли містом», - розповідає жінка.
Інтер’єр книгарні виконаний у стилі, який подобався Миколі.
«Зробили це так, як він прописував у своїх щоденниках. З 2015 року ми маємо його щоденник. Звісно, ми перечитали, перестраждали, переплакали тому що ми знайшли відповіді на певні питання. Він прописував там і свої мрії це був такий вішліст, з 21-го пункту серед них була книгарня в кольорі «нейві-блу», у британському стилі. Колір цей він дуже любив», - пригадує Антоніна.
Книгарнею зараз займаються троє людей – Антоніна, Максим і Аня. Ще в команді очікують на Елю. Всі вони втратили рідних на війні. В Антоніни загинув брат – Микола, Максим втратив молодшого брата на війні, Аня - чоловіка, а Еля – батька.
«Цей біль нас гуртує. Ми тут знаходимо і втіху і розраду в спілкуванні. Ми як ніхто розуміємо один одного», - говорить Антоніна.
Микола загинув 19 липня 2022 року, разом з побратимами він дав бій окупантам, чим врятували життя хлопців з іншої бригади.
Відвідайте книжкову крамницю «Герої», вона розташована за адресою: Вінниця, вулиця Миколи Оводова, 17/3. Тут ви знайдете якісну літературу українською мовою, серед якої і книги, написані українськими воїнами, такі як «Не геройські мемуари» Івана Полтавця.
Добавить комментарий