Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
22 жовтня 2019
15,0 °C
ясно

Новини

Вінниця
Вінниччина стане областю трьох районів
15 серпня 2019, 18:57

Міністр регіонального розвитку та ЖКГ Геннадій Зубко представив моделі Вінницької, Житомирської, Дніпропетровської та Волинської областей з новим районним поділом. У своєму дописі у Twitter він назвав ці моделі "ідеальними". 
Відповідно до пропозицій Мінрегіону, Вінницька область має стати єдиною в Україні, де буде утворено лише три об'єднаних райони (зараз у нас 27 районів). Так, Вінницький район - з населенням 955 тис. осіб, Могилів-Подільський район - 273,5 тис. осіб, Ладижинський район - 344,6 тис. осіб. Також в області передбачають 56 ОТГ - 18 міських, 23 селищних та 15 сільських.
Зауваження до проекту висловлює експерт із децентралізації, голова Ресурсно-інформаційного центру "Громади Вінниччини" Андрій Кавунець.

- Зрозуміло, що на першому етапі всі ці процеси мали відбуватись добровільно, а кінцевий етап передбачав примусове завершення реформи. Але питання в тому, що закон передбачав широке врахування інтересів територіальних громад, публічне та відкрите вивчення думки громадськості та інші прозорі механізми ухвалення кінцевих рішень. А сталось так, що в нашій області перспективний план реформування почали верстати на коліні без жодних обговорень, - пояснює Андрій Кавунець. 

За його словами, представники громадськості свого часу провели експертизу цих документів і виявили ряд процедурних порушень.

- Лише після того пішов цикл обговорень у районах. На сесії цей проект завернули на доопрацювання. Але в кінцевому випадку все загальмували суперечки та сварки на якихось дрібних питаннях. І я попереджав - ось ви тут зараз сваритесь, хто й де має стати сільським головою і де має бути центр ОТГ, а в цей час хтось вже дописує план реформування, який стане примусовим. І буде так, що його вже сформують, а ви його ще й в очі не бачили, - каже Андрій Кавунець. 

Він говорить, що Перспективний план формування територій громад, сформований Вінницьким відокремленим підрозділом Центру розвитку місцевого самоврядування у партнерстві з облдержадміністрацією, вже розсилався для ознайомлення у райони.

- Але коли до цього документа виникали питання, то одразу чулася відповідь - це лише проект, це ще не офіційна презентація. Постійні консультації з Мінрегіоном тривали, і ось ми бачимо, у що це врешті-решт вилилось, - додає Андрій Кавунець. - Ми бачимо, з представленого Геннадієм Зубко проекту, що багато ОТГ припинять своє існування, будуть включені до складу інших громад. Не хочу однозначно говорити, що в усіх випадках це погане рішення, але ж чи обговорювалися такі перспективи на рівні цих громад?

Проблему експерт бачить і на рівні плану районів.

- Ми бачимо карту, де на всю область вказано лише три райони. При цьому один із цих районів включає майже мільйон населення. Ніде, крім хіба що Харківської області, такого укрупнення не спостерігаю, - аналізує Андрій Кавунець. 

В усій Україні, за підрахунками Андрія Кавунця, саме на Вінниччині буде найменша кількість районів у перерахунку на тисячу населення.

- Виходить, що порушуються саме ті вимоги, про дотримання яких завжди говорили у Кабміні. Відкриваємо офіційну презентацію, там чітко вказано, що рекомендована відстань до адміністративного центру - не більше 60 км. А коли заміряємо на карті відстані від крайніх сіл Погребищенського, Козятинського та інших районів до Вінниці - подекуди виходить і сто кілометрів. Рахуємо відстань від крайніх сіл Барського району до Могилів-Подільського там теж виходить 85-90 кілометрів, тобто їм до Вінниці ближче їхати, ніж до нового адмінцентру. Якщо є якісь офіційно задекларовані рамки, то чому все відбувається з порушенням цих вимог? - запитує експерт.

За його словами, питання остаточно буде вирішуватися новим парламентом. Але в області потрібно активізувати обговорення, щоб сформувати чіткі пропозиції змін.


Директор Вінницького відокремленого підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко висловлює більш оптимістичні думки.

- Хочу наголосити, що ідея про три райони у Вінницькій області, це не "чиясь там дурість", це послідовна державна політика, - каже він. - Адміністративна реформа рухається по вже затвердженій концепції, тому замість того, щоб зараз бідкатись, треба ознайомитись із цією концепцією та активно включатись у процес. Ті громади, які проявили активність і першими включились у реформування, стануть центрами нових перетворень для всіх інших, які досі вагались і чогось вичікували. 

Експерт говорить про незворотність змін і їхня незалежність від змін у вищих ешелонах влади країни.

- Зокрема, глава передвиборчого штабу президентської партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко вже заявив, що реформа децентралізації передбачає розширення повноважень влади на місцевому рівні і зменшення ролі державних адміністрацій та заміну їх на префектури. А це саме те, що й планувалось. Тому особливо дивно зараз чути зойки від деяких депутатів облради: мовляв, Вінницької області тепер не стане. Читайте Конституцію, ніхто нашу область не ліквідовує. А три нових райони, які прийдуть на зміну старим, просто полегшать адміністративне управління. Тепер функції управління, всі послуги, всі важелі, всі важливі структури будуть сконцентровані не у Вінниці, а у трьох центрах. І, скажімо, голові Студенянської ОТГ не потрібно вже буде їхати аж у Вінницю, щоб вирішити ті чи інші питання своєї громади - йому набагато ближче і зручніше буде вирішити все у власній префектурі в Ладижині. 

За словами Олега Левченка, процес реформування вже добігає завершення.

- Хай, хто хоче, біжить за поїздом і наздоганяє - потягнемо руку, підсадимо, візьмемо у вагон. Нас чекає цікава подорож, - каже він.

Від 150 до 800 тисяч
Зараз в Україні 490 районів (465 - на підконтрольній Україні території). В деяких районах - Поліський (Київська область), Коломацький (Харківська область), Розівський (Запорізька область) - кількість жителів менше 10 тисяч. Згідно із Директивою № 1059/2003 Європейського Парламенту і Ради "Про створення загальної класифікації територіальних одиниць для статистики (NUTS)" від 26 травня 2003 р., кількість населення територіальної одиниці рівня NUTS-3 (в Україні це рівень районів) має бути від 150 до 800 тис. осіб.

Що ж передбачає формування      нового районного рівня?
За методикою, яку декларує Мінрегіон, територія нових районів має бути компактною, географічно цілісною та зв'язною (не мати територіальних анклавів та ексклавів). Чисельність населення району має становити не менше 150 тис. осіб. Центрами нових районів у першу чергу визначатимуться міста - обласні центри, а також міста з населенням не менше 50 тис. осіб, якщо вони розташовані на відстані не ближче 30 кілометрів від межі міста - обласного центру. Зона доступності до центрів нових районів - не більше 60 км. автомобільними дорогами.
На територіях, які поза зоною доступності цих 60 км, районними центрами пропонують визначати населені пункти, де мешкає не менше 10 тис. осіб.
Новими повноваженнями для нових районів мають точно стати:
- нагляд за дотриманням Конституції та законів, ухвалених рішень ОМС;
- координація діяльності терпідрозділів ЦОВВ у межах району;
- місцева екологічна політика;
- розробка та супровід інфраструктурних проектів районного значення, погодження проектів Державного фонду регіонального розвитку.
Цей список не остаточний і, після консультацій з представниками громад, районів та областей, може змінитися.
Щоб завершити формування ефективної децентралізованої системи місцевого самоврядування в країні, треба чергові місцеві вибори провести на новій територіальній основі. Для цього мають бути ухвалені усі необхідні закони і урядові рішення.
Реформування районного рівня - це компетенція виключно Верховної Ради. Отже добровільного етапу, як з ОТГ, не буде. Крім того, щоб створити нові спроможні райони, парламент змушений буде завершувати процес об'єднання громад в адміністративний спосіб.
А поки остаточні рішення не ухвалені, громади мають час об'єднатися добровільно, а представники районів - висловити свою позицію, запропонувати рішення, у тому числі під час експертних обговорень і дискусій, що тривають на місцях.

 

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар