Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
18 жовтня 2021
9,1 °C
пасмурно

Новини

Вінниця
В краєзнавчому музеї розповіли про ювелірне знаряддя VI-го століття, яке розшукали в руїнах майстерні на Вінниччині
03 липня 2020, 12:17
В краєзнавчому музеї розповіли про ювелірне знаряддя VI-го століття, яке розшукали в руїнах майстерні на Вінниччині

2-го липня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї презентували комплекс археологічних знахідок, які дослідники розшукали ще в 1990-му році біля села Бернашівка Могилів-Подільського району. Тоді на руїнах стародавньої майстерні VI-го століття археологи знайшли 64 кам’яні ливарні форми ювеліра, а також прикраси, які були в ужитку в середині І-го тисячоліття.

Про унікальні знахідки розповіли на фейсбук-сторінці музею.

«Перша половина І тис. н. е. характеризується значною зміною етнополітичної ситуації в Європі. На території України практично безслідно зникає ряд культур, носії яких були втягнуті в рух готів, гунів та аланів на захід. Землі лісостепу, що звільнилися на початку V ст., дедалі активніше освоюють слов’янські племена.

 

 

Значною подією для слов’яно-руської археології ХХ ст. стало відкриття у 1990 р. ювелірної майстерні VI ст. біля с. Бернашівка Могилів-Подільського району. Вперше у європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення майстерні-напівземлянки середини І тис. н. е., в якій під руїнами глиняної обмазки стін (приміщення загинуло в пожежі) «in situ» знаходилися 64 кам'яні ливарні форми ювеліра, виготовлені з місцевого дністровського мергелю.

Разом з ливарними формами біля печі-кам’янки знайдено керамічний тигель-ллячку – посудину для нагрівання металу. А з-поміж кам’яних ливарних форм виявлено першу в Європі форму для виливання пальчастих фібул (лат. fibula — «скобка» — металева застібка, яка одночасно виконувала роль прикраси). Ці прикраси ввійшли в європейську моду в середині І тис. н. е.», – йдеться в дописі музею.

Ливарна форма для виготовлення пальчастих фібул VІ ст. н. е. та сучасна реконструкція фібули.

 

Ливарні форми VІ ст. н. е. та сучасні реконструкції прикрас.

 

Тигель-ллячка – посудина для нагрівання металу, VІ ст. н. е.

Як зазначають співробітники закладу, всі ці предмети можна побачити у 6-му експозиційному залі разом з реконструкціями прикрас, виготовлених у відповідності до знайдених форм.

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар