Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
20 вересня 2019
8,0 °C
легкий дождь

Новини

Вінниця
У Вінниці з підземелля під колишнім монастирем капуцинів таємниче зникли тіла похованих там ченців
13 березня 2019, 13:03

Мешканці багатьох  вінницьких будинків знають про катакомби, що знаходяться під їхнім житлом. Фактично весь центр Вінниці стоїть на підземних ходах.

300-400 років тому теперішній центр Вінниці був окраїною містечка, що не мала ніякого захисту від зовнішніх ворогів. Отож, єдиним засобом порятунку від нападників для тутешніх мешканців ставали підземні ходи, завбачливо викопані та укріплені ще до будівництва наземних споруд – розповідає настоятель парафії костелу Діви Марії Ангельської Костянтин Морозов, який служить тут, де колись мешкали члени чернечого ордену капуцинів.

Тепер це – самий центр Вінниці із його сучасним нестихаючим гомоном і прикметами цивілізації, що просочуються в кожному шпарину наземного буття. Але – не під землю. В катакомбах усе – майже так, як було три століття тому, коли капуцини взялися споруджувати тут свій монастир. До речі, члени цього ордену були хитрішими за своїх колег-єзуїтів і домініканців. Ті  – спочатку викопували підземелля, а потім вже на них споруджували свої монастирі. Капуцини ж обрали собі місце, де вже існували катакомби.

Будувати наземну споруду, під якою немає підземелля, тоді вважалося вкрай нерозважливим кроком

Тоді від кожної хатинки вів, бодай вузенький, підземний хід до «магістральних» ходів, викопаних ченцями. Всі вони виходили на берег Південного Бугу, звідки можна було втекти і заховатися в плавнях. Та й у самих підземеллях люди зазвичай зберігали немалий запас харчів і води, аби можна було пересидіти облогу.

Так було й під монастирем капуцинів. Однак у 1930 році його прибрала до рук радянська влада. Ченців виселили з будівлі, перетворивши її спочатку на авіаклуб, а згодом – на музей атеїзму. Це – наземну частину.

А в підземеллях, що сягали вглиб на 12 метрів, облаштували бомбосховище, яке, кажуть, могло вберегти і від атомного бомбардування. Правда, до того там знаходились крипти – поховання померлих ченців.

У 1992 році, коли монастир повернули релігійній громаді, решток померлих ченців там не виявили. Куди поділись мощі небіжчиків– не знає ніхто. Та вже, либонь, ніхто й не скаже. Бо навряд чи досі є серед живих той, хто  міг би це знати.

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар