Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
10 грудня 2022
4,6 °C
небольшой дождь

Новини

Вінниця
У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» авторства канадської художниці
21 листопада 2022, 18:35
У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» авторства канадської художниці

24 листопада о 18:00 в «Галерея-ХХІ», ВРЦСМ «Арт Шик», (вулиця Архітектора Артинова, 12а) відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці українського походження Лесі Марущак. 

Проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років та присвячений його 90-м роковинам. Організатори проєкту у Вінниці – мистецьке об’єднання MŌN, «Галерея-ХХІ», ВРЦСМ «Арт Шик». Захід відбудеться за підтримки департаменту культури Вінницької міської ради. Також він передбачає інтерактивну участь глядачів.

Перша виставка в межах проєкту «МАРІЯ» відкрилася восени 2020 у Національному музеї Голодомору-геноциду у Києві. Далі експозицію продемонстрували у Львові, а наступним містом став Харків, де через вторгнення росії, її змушені були згорнути. Наразі Всеукраїнський тур відновлюється саме з нашого міста. Відкриття проєкту у Вінниці відбудеться незадовго до Дня пам’яті жертв Голодомору, який у цьому році відзначається 26 листопада.

Проєкт «МАРІЯ», визнаний Національним музеєм Голодомору-геноциду (Київ) як найвідоміша виставка про Голодомор 1932-33 років в Україні.

Для мене було критично важливим уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача із колективною пам’яттю про втрату. Сучасна війна проти України спирається на ті ж види зброї, які нормалізувалися під час та після Голодомору: дезінформація, заперечення та приховування. МАРІЯ — це метафора персонального та колективного страждання, — розповідає Леся Марущак.

В образі Марії втілена пам'ять мільйонів людей, її історія — це компіляція багатьох спогадів. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор. 

В експозиції представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій:

  • COUNTING, 
  • TRANSFIGURATION,
  • ERASURE.

Проєкт демонструвався у дев’яти країнах, книга за його мотивами потрапила до шортлиста Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019).

У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «МАРІЯ» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival.

У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» авторства канадської художниці

Проєкт «МАРІЯ» передбачає інтерактивну участь глядачів: вони зможуть написати свої історії та думки про Голодомор та залишити їх на спеціальній дошці у виставковому залі. Надалі Леся Марущак планує використати ці історії з усієї України у наступних мистецьких проєктах, присвячених геноциду. Художниця також закликає ділитися ними у соцмережах під хештегом #ProjectMaria.

Крім того, у межах виставкового проєкту у Вінниці започатковано співпрацю Лесі Марущак із вінницьким мистецьким об’єднанням MŌN. Результат колаборації буде представлений у вигляді перформансу на тему пам’яті, а саме її формотворчій функції у становленні національної ідентичності.

Експозиція проєкту у Вінниці триватиме з 24 листопада до 24 січня.

Всеукраїнський тур проєкту МАРІЯ здійснюється за фінансової підтримки Світового Конгресу Українців.

Мисткиня та організатори

Леся Марущак – мисткиня, творчість якої спирається на історичне дослідження пам’яті й ідентичності, й за допомогою чуттєвості та візуальності пробуджує глибинні емоційні відчуття. Серед інституцій, що мають її твори: Музей мистецтв Метрополітен, Європейський дім фотографії в Парижі, Бостонський Атенеум, Стенфордський університет, Колумбійський університет та Бібліотека Конгресу.

У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» авторства канадської художниці

MŌN Мистецьке об’єднання з Вінниці, яке утворюють три артисти: Гліб Зельгін, Ліна-Марія Шлапак та Катерина Прокопова. Проєкти MŌN створюються на взаємодії трьох методів комунікації (медіумів): слово, рух, візуальний образ. Улюблений та найбільш втілюваний вид проєктів – перформанс. Об’єднання створює свої проєкти у Вінниці, інтегруючи їх в міський простір.

«Галерея-ХХІ», ВРЦСМ «Арт Шик» Сьогодні «Галерея XXI» - це Культурний Центр з оригінальною концепцією і філософією - «Життя як мистецтво!». Засновник і автор концепції – Людмила Бушинська, директорка – Оксана Колесниченко. «Галерея XXI» це не просто місце для приємного шопінгу, зустрічей і відпочинку, а клубний, родинний, корпоративний заклад для людей з творчою душею, що йдуть в ногу з часом і ведуть здоровий спосіб життя. Світовий Конгрес Українців — міжнародна координаційна надбудова українських громад діаспори, що єднає понад 20 мільйонів українців з більш ніж 60 країн світу та сприяє консолідації світового українства.

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар