Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
22 вересня 2021
7,2 °C
небольшой дождь

Новини

Вінниця
Релігія у школі: Що відомо про новий скандал, який розгорається в Україні
08 лютого 2021, 15:05
Релігія у школі: Що відомо про новий скандал, який розгорається в Україні

Нещодавно стало відомо, що в українських школах із 1 вересня може з'явитися новий предмет – "Основи християнської етики". Така пропозиція Міністерства освіти й науки (МОН) України спричинила суперечки як серед фахівнців, так і серед батьків учнів

Так, у проекті "Типової освітньої програми для 5–9-х класів" МОН запропонувало впровадити обов’язкове викладання "Етики/ Курсів морального спрямування" у 5-6-х класах усіх шкіл України. Програма вже пройшла громадське обговорення, але його результати ще не оголосили.

Водночас, громадська організація "Всеукраїнський собор" закликала українців відстояти у межах цієї ініціативи необхідність викладати дітям курси "Основи християнської етики", "Християнська етика в українській культурі", "Біблійна історія та християнська етика" тощо.

Уточнюється, при цьому, що за умови введення "Етики/Курсів морального спрямування" конкретний курс зможе обирає кожна окрема школа.

Після цього "Освіторія" провела опитування на сторінці у Facebook щодо ставлення батьків до викладання "Основ християнської етики" в школі. Читачів сторінки запитали: "Чи хотіли б ви, щоб цей предмет викладали вашій дитині?"

Допис отримав майже 12 тисяч коментарів. Проголосували 9 006 читачів. При цьому переважна більшість із тих, хто проголосував, схвально ставиться до ідеї запровадження нових обов’язкових предметів: "за" – 88,63 % (7 982 особи), "проти" – 11,37% (1 024 особи).

Зазначимо, що питання щодо впровадження християнської етики як обов’язкового предмета суперечливе через те, що у статті 35 Конституції України сказано: "Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви".

Водночас, за словами начальника головного управління шкільної освіти МОН Юрія Кононенка, у міністерстві вважають, що релігійні дисципліни викладати в закладах освіти можна, адже курси морального спрямування – не про релігію, хоча й повністю на неї спираються.

"У межах цього курсу вивчаються саме етичні питання, які, можна сказати, перевірені роками, століттями. Наприклад, це етика відносин у родині, або етика спілкування між підлітками. У нас був також курс, який вивчався за бажанням батьків – він називався "Мусульманська етика", – розповів він.

На думку однієї зі співзасновників громадської організації "Батьки SOS" Олени Бондаренко, така ініціатива урядовців є порушенням Конституції.

"У нас церква відділена від держави. Не може бути в світському навчальному закладі релігійного предмета. Як би там не казали, що йдеться лише про загальнолюдські цінності. Предмет будується на релігії. Поки він був факультативним, хоча б питали згоду батьків, може їхня дитина відвідувати таке додаткове заняття чи ні. А тепер воно стане обов'язковим, за нього будуть виставляти оцінки, за ним будуть проводити іспит", – розповіла вона про свою позицію.

Бондаренко нагадала також, що в українських школах вчаться діти із сімей різних релігійних поглядів, а також діти атеїстів.

Відомий релігієзнавець Ігор Козловський також вважає, що введення такого предмета в обов'язковому порядку може спричинити суперечки і конфлікти.

"У нас такий предмет є як факультатив. В одних регіонах його радо сприймають, в інших – не надто. Я думаю, що в школі краще давати історію релігій, де розповідатимуть про історію всіх конфесій, а не якоїсь однієї. Тому що коли йдеться про викладання тільки однієї, то це викликає напругу серед мусульман, іудеїв і, зрештою, серед тих, хто вважає себе атеїстом. А вивчення етики цілком можна вбудувати у викладання історії релігій", – пояснив він.

Крім того, за словами Козловського, в Україні досі немає достатньої кількості фахівців, здатних викладати ці предмети в школі.

"Зараз магістратура почала готувати педагогів із християнської етики. Але їх ще мало, щоб покрити потреби всіх шкіл. І виходить, що цей предмет приходять читати представники однієї конфесії, а не педагог. Це неправильно", – уточнив він.

Цікаво, що розійшлися думки на цю тему і серед батьків. Дехто підтримує ініціативу МОН, інші – налаштовані критично, дехто навіть радикально.

Зазначимо також, що у разі затвердження проекту "Типової освітньої програми", навчатися за нею почнуть уже з вересня 2022 року.

Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар