Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
19 вересня 2021
10,9 °C
небольшой дождь

Новини

Україна
Замість вишу до армії: вступників в Україні забирають служити попри постанови Кабміну та обіцянки влади
08 липня 2020, 13:36
Замість вишу до армії: вступників в Україні забирають служити попри постанови Кабміну та обіцянки влади

Цього року в Україні, у зв’язку з пандемією коронавірусу, весняний призов до армії перенесли на літо, а вступну кампанію відтермінували. Через це юнаки, яким виповнилося 18 років попри обіцянки профільних міністерств не забирати цьогорічних вступників до армії почали отримувати повістки від військкоматів, хоча хлопців віком 18-19 років відповідно до розпорядження уряду і так мали б призивати лише за бажанням і письмовою заявою. 

До редакції почали надходити звернення від батьків абітурієнтів, які тільки у серпні мають складати ЗНО, але вже на липень отримали повістки.  Вирішили розібратися, чому так відбувається і як не потрапити до армії, замість університету. Оскільки цього літа таке питання може виникнути у багатьох вступників, яким вже виповнилося 18-20 років і вони хочуть продовжити навчання.

“Звернутися до вас мене змусила безвихідна ситуація: моєму синові 18 років, і він цього року закінчив коледж і хоче вступати до університету. Перед випускними іспитами йому видали обхідний лист, в якому він повинен був обійти всі інстанції в коледжі і, увага, поставити печатку у військкоматі. Все б нічого, якби не призовний вік і продовжена через коронавірус наказом президента до 31 липня призовна кампанія. І ось, 2.06.2020 року мій син пішов до військкомату за тим, щоб поставити печатку в обхідний лист. Побачивши такого кандидата, там одразу ж відкрили його справу, відправили на медичну комісію при військкоматі і вручили повістку, згідно з якою він повинен з’явитися до військкомату 7.07.2020 для відправки у війська. А у нього лише у серпні ЗНО, додаткова сесія” – написав до редакції батько 18-річного вступника з міста Коростишева Житомирської області.

За словами батька 18-річного вступника, на початку року він надав військкомату документ з коледжу про те, що він дійсно навчається в коледжі до 30.06.2020, що давало йому право отримати відтермінування від призову до осені.

“Не дивлячись на це, його не випускали з будівлі військкомату поки він не поставив підпис в журналі про те, що отримав повістку. На всі заяви сина про те, що він буде далі вчитися і мої телефонні розмови з представниками військкомату ми отримували одну відповідь: “Ми діємо в рамках чинного законодавства”. Свої дії вони виправдовували, посилаючись на Наказ Президента про продовження призовної кампанії до 31.07.2020 р.”, – зазначив батько хлопця.

Він також додав, що у військкоматі вимагають документи від органів або закладів освіти, які підтверджують те, що юнак буде продовжувати навчання. Однак таких документів, окрім запрошення на ЗНО, наразі немає і не можу бути, оскільки коледж хлопець вже закінчив, а вступити до університету ще не встиг.

Як коментують ситуацію у Міносвіти?

На початку червня на той час виконувачка обов’язків очільниці Міносвіти Любомира Мандзій заявила, що цього літа через відтермінування вступної кампанії у зв’язку із пандемією COVID-19 випускників навчальних закладів не будуть призивати до армії. А у МОН навіть є про це домовленість з Міноборони.

“Ми говорили з колегами з Міністерства оборона для того, аби не допустити таких випадків, коли не закінчивши, або випускники, яким 18 років вже у липні, коли ще немає результатів ЗНО і ще не розпочалася вступна кампанія, щоб їх не призивали в армію”, – заявляла Мандзій.

 У Міністерстві освіти і науки України повідомили:

“МОН звернулося до Міністерства оборони України для розгляду питання щодо можливості надання відстрочки від призову на строкову військову службу до завершення основної фази вступної кампанії 2020 року для осіб, які бажають здобути наступний рівень освіти, зокрема вищої. До прикладу, вступників для здобуття ступеня бакалавра/магістра та ступеня доктора філософії. Міністерство оборони України проінформувало про те, що “з метою забезпечення конституційних прав на здобуття освіти громадянам, які закінчують навчання у закладах освіти у червні-липні поточного року, керівництвом Збройних Сил України опрацьовано та доведено відповідні вказівки органам військового управління щодо надання рекомендацій головам призовних комісій всіх рівнів стосовно порядку надання громадянам України відстрочки від призову на строкову військову службу для здобуття наступного ступеня освіти за частиною п’ятнадцять статті 17 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Що кажуть військові?

Своєю чергою Міністерство оборони України ще 3 червня на своєму сайті опублікувало роз’яснення Головного управління персоналу ГШ ЗСУ з питань призову на строкову військову службу випускників закладів освіти 2020 року та осіб, яким не виповнилося 20 років. У документі зокрема йдеться про те, кому надається відстрочка від призову, а також зазначається: рекомендувати головам обласних та Київської міської призовних комісій, за поданням районних (міських) призовних комісій, надавати (за письмовими заявами призовників) відстрочки від призову за частиною п’ятнадцятою статті 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” до 01.10.2020 року громадянам України:

 • для здобуття наступного ступеня освіти;
 • віком 18-19 років (відповідно до пункту 5 розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 179-р (із змінами), яким визначено, що призов громадян України
 • віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням (за письмовою заявою).
  У Сухопутних військах України, яким і підпорядковуються комісаріати на місцях кажуть, що з постановою Кабміну і рекомендаціями згідні, але не все залежить від них. Мовляв, рішення по кожному окремому призовнику ухвалює колегіальний орган – призовна комісія. До її складу входить військовий комісар, а головує представник міської, або райдержадміністрації, якій врешті комісія і підпорядковується.

“Військовий комісар може 10 разів сказати комісії, що можливо призивати (прим. до 20 років) не потрібно, тому що не має письмової заяви, але рішення органу буде інше”, – пояснює  начальник відділу комплектування рядовим сержантським складом та призову штабу командування ЗСУ Сухопутних військ полковник Микола Качаненко.

Він визнав, що випадки призову без заяв все ж бувають, але говорить: “призовники цивільні люди, яким військовий комісар нічого не може зробити”. Знову ж таки питання вирішують комісії, які несуть відповідальність за ігнорування розпорядження Кабміну та рекомендацій не забирати примусово до армії тих, хто молодший 20 років, або збирається вступати на навчання. Стосовно останніх, то полковник Качаненко переконує, що комісаріатам направили розпорядження і рекомендації, але останнє слово тут теж за комісією.

Цікаво те, що не існує регламентованого переліку документів для вступника, який точно дозволить розраховувати на відстрочку. Тобто рішення “служити чи навчатися” врешті ухвалюють на власний розсуд.

“У законі немає такої причини, що “бажаю вступити у вищий навчальний заклад”, тому призовні комісії розглядають кожну людину індивідуально. Переліку документів, які підтверджують бажання людини вступити, ніде не визначено, кожна призовна комісія може визначити його сама” – продовжив Микола Качаненко.

Який вихід?

Рішення призовної комісії можна оскаржити, якщо в ньому є очевидні порушення, як наприклад невиконання того ж самого розпорядження Кабміну. Зробити це можна двома способами:

 • звернутися до обласної призовної комісії;
 • або йти до суду.
  “Якщо призовна комісія якогось району здійснила протиправні дії, то насамперед повинен розбиратися голова відповідної державної адміністрації, якщо він не хоче, то голова обласної… Це рішення може бути оскаржене в обласній призовній комісії. З іншого боку можуть туди і не звертатися, а йти безпосередньо одразу до суду”-
  зазначив полковник Качаненко.
  Військові визнають, що через незвичний період призову, велику роль почав відігравати людський фактор, а комісії на місцях далеко не завжди поспішають виконувати рекомендації з Києва.
Фото та відео
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар