Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
18 жовтня 2019
20,0 °C
ясно

Статті

ЖУРНАЛ “THE ECONOMIST” ВКАЗАВ РЕАЛЬНУ ВАРТІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ГРИВНІ
08 лютого 2013, 00:00
ЖУРНАЛ “THE ECONOMIST” ВКАЗАВ РЕАЛЬНУ ВАРТІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ ГРИВНІ
Якщо вам завжди здавалося, що вартість долару в Україні дещо (а можливо і вельми суттєво) перебільшена, можете радіти. Правда, поки не тому, що відсьогодні американська валюта на наших теренах продаватиметься за свою реальну ціну – на це, певно, ще доведеться чекати і чекати. Зате тепер маємо офіційний доказ того, що вартість гривні по відношенню до долару значно занижена. Цей факт днями підтвердив впливовий англійський економічний щотижневик The Economist.
За версією видання, долар в Україні має коштувати не вище ніж 4,35 гривень – на противагу теперішнім восьми. До такого висновку The Economist дійшов в результаті проведення чергового щорічного оцінювання адекватності вартості валют різних країн у порівнянні з купівельною спроможністю їх громадян. За «одиницю вимірювання» ще у 1986 році (а саме тоді журнал вперше провів подібне дослідження) було обрано всім добре відомий Біг Мак – багатошаровий фірмовий бутерброд мережі MacDonald’s. Вагомих причин для того, щоб в якості «індексу реальної вартості валют» використовувати саме Біг Мак, виявилось кілька. По-перше, заклади мережі MacDonald’s є в усьому світі. По-друге, Біг Мак можна вважати певним уособленням традиційного продуктового споживацького кошику, адже до його складу входить досить багато загальновживаних продуктів: хліб, сир, м'ясо, овочі. Ціна на американський бутерброд в кожній країні встановлюється в залежності від цілої купи факторів, як то: вартість сировини, оренди приміщень, робочої сили і т. інш. Як результат, «індекс Біг Маку» є досить дієвим способом, завдяки якому можна виявити невідповідність існуючої та реальної вартості місцевих валют різних країн з тим чи іншим середнім рівнем доходу населення. І це тим більш очевидно в періоди фінансової кризи, коли знецінення (часто-густо штучне) національних валют робить багатих ще багатшими, а бідних – ще біднішими.
Так ось. За підсумками чергового дослідження The Economist, оприлюдненого 1 лютого 2013 року, справедлива ціна гривні по відношенню до американського долару становить 4,35. Тобто, національну валюту насправді недооцінено більш ніж на 40%. Подібна ситуація склалася і в наших сусідів росіян. Суттєво недооціненими по відношенню до долару є також валюти Аргентини, Гонконгу, Єгипту, Індонезії, Філіппін та інш.
Вартість українського Біг Маку згідно з прийнятим у дослідженні курсом гривні становить 2,33 долари (19 гривень). Найдорожче перекусити таким бутербродиком у Венесуелі (9 доларів), найдешевше – в Індії (1,7 долара). У США Біг Мак на початку 2013 року коштував 4,4 долари, у Китаї – $2,6, в Росії – $2,4. У Польщі за Біг Мак треба викласти 2,9 долари, у Британії – 4,25, а у країнах ЄС – 4,9 «зелених».
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар