Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
30 травня 2020
12,4 °C
небольшой дождь

Статті

ЗАСВІДЧЕННЯ СПРАВЖНОСТІ ПІДПИСУ НА ЗАЯВІ ПРО СІМЕЙНИЙ СТАН
18 вересня 2012, 00:00
ЗАСВІДЧЕННЯ СПРАВЖНОСТІ ПІДПИСУ НА ЗАЯВІ ПРО СІМЕЙНИЙ СТАН

Статтею 21 Сімейного кодексу України передбачено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Заява про реєстрацію шлюбу в Україні подається до органів ДРАЦС жінкою і чоловіком особисто.

Для реєстрації шлюбу громадян України з іноземцями в іноземній державі також передбачається подача документа, який би підтверджував, що громадянин України не має перешкод до укладення шлюбу, тобто, він ніколи не перебував у шлюбі, або шлюб попередній припинено.

До листопада 2007 року громадяни України, які бажали зареєструвати шлюб за кордоном, звертались до відділу ДРАЦС за місцем свого проживання для отримання довідки про сімейний стан. Відділ ДРАЦС здійснював перевірку за період з дати розірвання попереднього шлюбу або з шлюбного віку заявника. На підставі проведеної перевірки відділ ДРАЦС видавав довідку про сімейний стан, в якій повідомлялось, що актового запису про шлюб за відповідний період не виявлено. Ця довідка була дійсна протягом 6 місяців з дня видачі.

Наказом Міністерства юстиції України від 22 листопада 2007 року №1154/5 внесено зміни до Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 18 листопада 2003 року №140/5).

Згідно з пунктом 7 глави 3 розділу 111 вищезазначених Правил, громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, для підтвердження свого сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі подають заяву, засвідчену нотаріально. У цій заяві особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб припинено. Нотаріус засвідчує справжність підпису особи на такій заяві, зміст заяви викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів. Статтею 78 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріуси, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою.

Однак громадяни в своїй більшості, звертаючись до нотаріуса, не зовсім добре обізнані як із сімейним законодавством України, тим більше зі специфікою сімейного законодавства іноземних держав. Адже різні країни вимагають певних застережень у складанні такої заяви. Наприклад, Швейцарія вимагає, щоб формулювання в заяві було однозначним: «не був одружений» або «не була заміжня», «розлучений/розлучена», «вдівець/вдова», тому що на їхню думку формулювання на зразок: «не був зареєстрований шлюб» або «не перебуває у зареєстрованому згідно з законом шлюбі» є неоднозначними і не дозволяють точно встановити сімейний стан особи. Держава Ізраїль вимагає подачі такої заяви після шлюбу або 2-х заяв: одну – до реєстрації шлюбу, другу – після реєстрації шлюбу. Угорська Республіка вимагає, щоб у заяві були обов’язково вказані дані про майбутнього чоловіка/дружину – громадян Угорщини і т.д.

Також дуже важливо, щоб у заяві було точно вказано дату припинення шлюбу, якщо особа раніше перебувала у шлюбі. Бувають випадки, коли особа була в шлюбі 3-4 рази і вона не пам’ятає точних дат як реєстрації шлюбів, так і їх припинення. Тому бажано при підготовці даної заяви мати при собі свідоцтво про народження, витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу або свідоцтво про смерть.

Слід зазначити, що відповідно до Кодексу про шлюб та сім’ю України, який діяв до 1 січня 2004 року, якщо шлюб було розірвано за рішенням суду, він вважався припиненим з моменту реєстрації розлучення в книзі записів актів про розірвання шлюбу відділом ДРАЦС, тобто, датою припинення шлюбу була не дата постановлення судом рішення суду про розірвання шлюбу, а дата реєстрації розлучення в органі ДРАЦС хоча б одним із подружжя. Розірвання шлюбу засвідчувалось відповідним свідоцтвом.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Сімейний кодекс України. Відповідно до статті 114 цього Кодексу, шлюб припиняється у день набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу. Реєстрація розірвання шлюбу може проводитись незалежно від строку, що минув після постановлення судом рішення, яке набрало чинності. Після реєстрації розірвання шлюбу відділ ДРАЦС видає відповідне свідоцтво.

Законом України №2398-V1 від 01.07.2010 року «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», який набув чинності 27 липня 2010 року, внесено зміни до статті 115 Сімейного кодексу України, відповідно до яких, документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Дане рішення суду є остаточним і державній реєстрації в органах ДРАЦС не підлягає.

В.Ф. Лукіянчин

Приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

м. Вінниця, вул..Хмельницьке шосе, 2, офіс 210.

тел. (0432) 55-09-25

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар