Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
31 березня 2020
2,0 °C
пасмурно

Статті

ЗАСТОСУВАННЯ ПОЗОВНОЇ ДАВНОСТІ ДО ВИМОГ ПРО ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ
18 травня 2012, 00:00

Питання поділу спільного майна подружжя виникають у практиці дуже часто. При зверненні за правовою допомогою одним з основних питань, що виникає у подружжя (колишнього подружжя), є термін звернення до суду щодо поділу спільного майна.

Порядок застосування позовної давності до вимог про поділ майна подружжя регулюється статтею 72 Сімейного Кодексу України.

До вимог про поділ майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, якщо шлюб між ними не розірваний, позовна давність не застосовується. Тобто, особи, які перебувають у шлюбі, можуть звернутися до суду з вимогою про поділ спільного майна в будь-який час.

До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки.

Тобто, кожен з колишнього подружжя може звернутися до суду з вимогою про поділ спільного майна протягом трьох років від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності, а не від дня розірвання шлюбу. Наприклад, у випадку, коли один із колишнього подружжя не надавав згоди на продаж іншим спільного майна і дізнався про такий продаж більше, аніж через три роки після розірвання шлюбу. При цьому, питання про те, коли саме, яким чином тощо позивачу стало відомо про порушення його прав, є суттєвим і доводиться певними доказами у судовому засіданні.

Відповідно до частини 3 статті 267 Цивільного Кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у справі. Така заява може бути подана відповідачем продовж усього розгляду судом справи, але до винесення ним рішення. Якщо заяви про застосування позовної давності не було заявлено, суд розглядає справу і з пропуском строку позовної давності.

Відповідно до ч. 2 ст. 267 ЦК України, заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом незалежно від спливу позовної давності. Таким чином забезпечується право колишнього подружжя володіти, користуватися та розпоряджатися спільним майном за взаємною згодою і без поділу майна в судовому порядку. Одночасно це вимагає певного контролю кожного з колишнього з подружжя за наявністю та збереженням спільного майна. Тому позови про поділ спільного майна подаються переважно до спливу трирічного строку після розірвання шлюбу.

Отже, власність (майно) передбачає не лише права його власника, а і обов`язки, зокрема у випадку захисту права власності у суді, з урахуванням строку позовної давності та порядку його застосування.

Тетяна Віталіївна Герасимишина,

адвокат,

вул. Хлібна, 5 оф.1;

тел.: (0432) 69-57-90

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар