Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
29 січня 2020
3,1 °C
небольшой снег

Статті

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ. НОВА СИСТЕМА РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВ ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО
22 листопада 2012, 00:00

РЕЄСТРАЦІЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА НОВОЗБУДОВАНИЙ ЧИ РЕКОНСТРУЙОВАНИЙ ОБ’ЄКТ НЕРУХОМОСТІ

Кабінет Міністрів України привів у відповідність до законодавства урядові акти, що стосуються питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Відповідну постанову, яку розробляло Міністерство юстиції, Кабмін ухвалив 5 вересня 2012 року на своєму засіданні.

Так, Кабінет Міністрів України визнав такою, що втратила чинність, Постанову Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 671 “Про затвердження Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів”. У результаті, після дарування чи купівлі-продажу нерухомого майна громадянам не доведеться звертатися до нотаріуса з необхідністю вносити відповідну угоду до Реєстру правочинів, а згодом, отримавши витяг із цього реєстру, звертатися до БТІ, щоб зареєструвати права на це майно. З початку наступного року громадяни зможуть реєструвати права на нерухоме майно безпосередньо у нотаріуса.

Крім того, Кабінет Міністрів вилучив з Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2004 р. № 830) положення щодо поширення права податкової застави на будь-які активи платника податків, включаючи нерухоме майно. Також, урядовою постановою уточнено перелік документів, які подаються для проведення державної реєстрації прав власності на новозбудований чи реконструйований об’єкт нерухомого майна. Зокрема, встановлено, що для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об’єкт, заявник подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об’єкт. Міністр юстиції повідомив, що ухвалені 5 вересня 2012 зміни до урядових актів набудуть чинності з 1 січня 2013 року, одночасно з запровадженням в країні нової системи реєстрації прав на нерухоме майно. Будемо сподіватись, що ці зміни дійсно полегшать життя громадянам, а також нотаріусам.

Марина Федорівна Федотова,

приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

 

НОТАРІУСАМ НАДАЛИ ПОВНОВАЖЕННЯ ДЕРЖАВНИХ

РЕЄСТРАТОРІВ ПРАВ НА НЕРУХОМІСТЬ

Вступив у силу Закон України від 04.07.2012г. № 5037-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та майнових прав на нерухоме майно».

З 1 січня 2013 року нотаріуси зможуть виконувати функції державного реєстратора прав на нерухомість. Це означає, що нотаріус зможе користуватися Державним реєстром речових прав на нерухомість і самостійно реєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна. Раніше реєстрація прав була прерогативою бюро технічної інвентаризації. Виходячи із цього, нотаріуси перетворяться на свого роду «єдине вікно» для операцій із нерухомістю. Клієнтам це тільки «на руку», адже більше не доведеться стояти в довжелезних чергах у БТІ або шукати людей, які «допоможуть» швидко зареєструвати нерухомість. Нововведення істотно спрощує порядок і терміни проведення реєстрації прав на нерухомість. Тепер, після вчинення правочину в нотаріуса, той самий нотаріус може зареєструвати відповідне право на нерухомість, що раніше знаходилося у виключній компетенції БТІ. Це повинно полегшити роботу юристів при супроводі правочину купівлі-продажу землі та нерухомості. Крім того, вилучення з Державного реєстру зможе отримати будь-яка юридична або фізична особа, на підставі відповідної заяви, що спростить процедуру проведення юридичного аудиту.

Нотаріусам це нововведення, безумовно, додасть роботи, при цьому, їх відповідальність буде посилена. Реєстрація прав у приватного нотаріуса буде проходити швидше. Терміни на реєстрацію прав Державними реєстраторами скорочені практично в три рази - з 14 до 5 робочих днів. Реєструвати обтяження можна буде незалежно від місця знаходження нерухомого майна, що може суттєво спростити життя юристам банків. Також, стане можливою подача документів для реєстрації прав в електронній формі.

Галина Іванівна Лавренова,

приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

 

НОТАРІУС В СФЕРІ РЕЄСТРАЦІЇ РЕЧОВИХ ПРАВ З 2013 РОКУ

Починаючи з 2013 року, реєструвати майнові права буде новостворена Державна реєстраційна служба (Укрдержреєстр), яка має вести єдиний державний реєстр майнових прав та обтяжень на нерухоме майно та її структурні територіальні підрозділи. Відповідно до цього Закону, нотаріус буде мати доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно – єдиної державної інформаційної системи, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об’єкти та суб’єктів цих прав. Державна реєстрація речових прав здійснюватиметься шляхом внесення записів до цього реєстру.

У зв’язку з нововведенням, нотаріус буде: встановлювати відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також визначати відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; приймати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; надавати інформацію у формі витягу, інформаційної довідки та виписки з Державного реєстру прав або відмовляти у її наданні; в разі потреби, вимагати подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Отже, при здійсненні договору щодо відчуження нерухомості (договір купівлі-продажу, дарування) він безпосередньо буде реєструватися у нотаріуса. Що ж стосується реєстрації іпотек, то їх реєстрація не повинна перевищувати одного робочого дня з моменту прийняття заяви про державну реєстрацію. Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться за місцем розташування об'єкта нерухомого майна в межах території, на якій діє відповідний орган державної реєстрації прав. Державна реєстрація обтяження речових прав проводиться незалежно від місця розташування об’єкта нерухомого майна.

Володимир Борисович Лукашенко,

приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

 

НА ЗМІНУ БТІ ПРИХОДЯТЬ НОТАРІУСИ - ДЕРЖАВНІ РЕЄСТРАТОРИ

З 2013 року БТІ втрачають монопольне становище у сфері реєстрації квартир та приватних будинків і за ними залишається лише їх безпосередня функція – нагляд за технічним станом об’єктів нерухомості. За новими правилами, БТІ буде проводити лише первинну технічну інвентаризацію, тобто проводити обстеження новобудов та надавати висновок щодо їх відповідності під час здачі будинку до експлуатації.

Новим порядком реєстрації передбачено, що покупець має звертатися із заявою до державного реєстратора — нотаріуса, додавши до неї правовстановлюючий документ та квитанцію про оплату послуг. Реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна є індивідуальний номер, який присвоюється кожному окремо визначеному об'єкту нерухомого майна при проведенні державної реєстрації права власності на нього, не повторюється на всій території України і залишається незмінним протягом усього часу існування такого об'єкта. Таким чином, створюється система, аналогічна кадастровим номерам земельних ділянок, що має на меті, не допустити махінацій з житлом. Витяги з державного реєстру мають право отримувати власники нерухомого майна, спадкоємці, особи, в інтересах яких встановлено обтяження або їх уповноважені особи.

Необхідно відмітити, що Закон розширив перелік речових прав на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації. Обов’язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до Закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Безумовно, запровадження системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно в Україні забезпечить належний рівень захисту прав власності фізичних і юридичних осіб на нерухоме майно, гарантованих Конституцією України.

Валентина Василівна Терещенко,

приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар