Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
19 вересня 2021
11,2 °C
небольшой дождь

Статті

ЯК НЕ СТАТИ П’ЯНИМ, БУДУЧИ ТВЕРЕЗИМ?
25 березня 2014, 00:00
ЯК НЕ СТАТИ П’ЯНИМ, БУДУЧИ ТВЕРЕЗИМ?

Можна тільки вітати недавнє посилення покарання для водіїв за «пянку», адже нетверезий водій становить небезпеку не тільки для себе, а й для оточуючих. Але, на жаль, розраховувати на порядність і сумлінність інспекторів ДАІ можна далеко не завжди. Зупинка, щоб перевірити водія «на нюх» - доволі частий випадок. Хоча формально це й не дозволено, але інспектор завжди може виправдати свої дії тим, що «манера їзди викликала підозри». Тому, щоб не стати жертвою обману нечистих на руку правоохоронців, потрібно точно знати процедуру огляду, права та обовязки інспекторів, а також свої власні.

Де і хто визначає ступінь спяніння?

Огляд водія відносно вживання алкоголю може проводитися як на місці, так і в медустанові. На місці оглядати водія може даішник або лікар. У медустанові - тільки лікар у присутності міліціонера.

Чи потрібно виходити з машини для огляду?

Потрібно, оскільки інакше неможливо пройти огляд. Згідно з Наказом МВС № 111 від 27.03.2009 про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції, інспектор має право попросити вийти водія з автомобіля при достатніх підставах вважати, що водій пяний (пункт 27.4 Наказу № 111).

Чи повинні при огляді бути присутніми поняті?

При проведенні огляду на місці повинні бути присутніми два свідки, а от при огляді в медустанові за законом їх присутність необовязкова. Поняті також повинні бути присутнім і при відмові водія від проходження медобстеження в закладі охорони здоровя, оскільки цей факт заноситься у протокол. Співробітники міліції свідками бути не можуть (пункт 2.6 Наказу МВС та МОЗ № 400/ 666 від 09.09.2009 Інструкція щодо виявлення у водіїв ознак сп'яніння).

Чи повинен складатися протокол?

Протокол про адміністративне правопорушення повинен складатися обовязково. Якщо огляд проводиться на місці, то його результати, згідно з Наказом МВС та МОЗ № 400/ 666, повинні заноситися в протокол при двох свідках. Після цього водій має право в ньому написати свої пояснення, або взагалі відмовитися від його підписання, потім поняті повинні розписатися. Копія протоколу обовязково повинна передаватися водієві.

У протоколі даішник вкаже виявленні ознаки алкогольного спяніння:

запах алкоголю з рота;

порушення координації;

порушення мови;

виражене тремтіння пальців;

різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;

поведінка, що не відповідає обстановці.

Зверніть увагу, що ніяких тестів на зразок проходження по прямій, піднімання із землі монети інспектор проводити не має права, оскільки не є лікарем і попросту не може трактувати їх результати. Тому, подібні ознаки є непрямими. Крім зовнішніх ознак у випадку алкогольного спяніння в протоколі також повинні вказати результати алкотестера. Якщо у апарата передбачений компактний принтер, то роздруківка обовязково прикріплюється як до оригіналу протоколу, так і до його копії. Згідно все того ж Наказу МВС та МОЗ, ознаками наркотичного сп'яніння є:

- надто звужені чи навпаки розширені зіниці, які не реагують на світло;

- сповільненість або навпаки надмірна активність;

- почервоніння обличчя або неприродна блідість.

У яких випадках огляд проводиться на місці і чи можна від нього відмовитися?

З певною точністю ступінь спяніння даішники зможуть встановити тільки лише при наявності алкотестера. Останні є далеко не в кожній патрульній машині. Тому, за їх відсутності доведеться проходити огляд у медустанові. Обов'язково проконтролюйте, щоб факт відсутності алкотестера був зазначений у протоколі. До речі, за законом від огляду даішником на місці можна відразу відмовитися і вимагати пройти огляд у медустанові. Проте, за наявності алкотестера і впевненості у своїй тверезості краще спершу проходити огляд на місці і тільки лише в разі незгоди з його результатами вимагати проходження огляду в медустанові.

У яких випадках огляд проводиться в медустанові і чи можна від нього відмовитися?

Огляд у медустанові проводиться у наступних випадках:

- у працівників ДАІ на місці немає алкотестера;

- водій відмовився проходити огляд на місці;

- водій не згоден з результатами алкотестера;

- водія підозрюють у вживанні не спиртних напоїв, а наркотичних і лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Важливо знати, якщо від огляду на місці водій дійсно має право відмовитися (або не погодитися з його результатами), то відмова від проходження огляду в медустанові автоматично прирівнюється до визнання провини. Тому, навіть якщо ви сильно кудись поспішаєте, справи все-таки доведеться відкласти. Серйозною підставою для відмови від огляду в медустанові суддя може порахувати лише загрозу життю або здоровю. У випадках з ДТП, в яких є постраждалі, огляд водіїв повинен проводитися в обовязковому порядку і лише в медзакладах. (пункт 1.8 Наказу МВС та МОЗ № 400/ 666).

Яке покарання передбачене за водіння у пяному вигляді?

Якщо водій дійсно знаходиться у стані спяніння, даішник повинен лише вилучити права на строк до трьох місяців і замість них виписати тимчасове посвідчення водія. Подальшу ж долю водія буде вже визначати суд. У перший раз він може призначити штраф у розмірі від 3 400 до 5 950 гривень або позбавити права водіння терміном від 1 до 2 років. Замість позбавлення прав передбачений адміністративний арешт строком від 7 до 10 діб. Проте до останньої міри судді вдаються вкрай рідко. Найчастіше винуватці засуджуються або до оплати штрафу, або до позбавлення права водіння. За повторне порушення протягом року передбачені позбавлення прав строком від 2 до 3 років або арешт на 10-15 діб. У якості «бонусу» суддя також може вилучити транспортний засіб, повернення якого власникові потрібно буде згодом оплачувати. Якщо водій попадеться пяним втретє, то йому загрожує до 10 років позбавлення права водіння, а також вже не можливе, а обовязкове платне вилучення автомобіля (ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Підготував Михайло Ковальчук,

член Молодіжної організації журналістів

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар