Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
22 січня 2020
3,5 °C
небольшой снег

Статті

ВИДИ СПАДКУВАННЯ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ УКРАЇНИ
09 квітня 2012, 00:00

Питання спадкування стосується особистих інтересів кожного громадянина, і є природним, адже людина за свого життя здебільшого накопичує певну кількість матеріальних благ і цінностей, котрими вона бажає задовольнити не лише свої, а й потреби своїх рідних та близьких, а відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1217 ЦК, де йдеться про види спадкування, виділяє спадкування за заповітом або за законом. При цьому пріоритет надається спадкуванню за заповітом (особистим розпорядженням фізичної особи на випадок своєї смерті), тобто якщо він є, то спадкування відбувається за заповітом.

У числі спадкоємців за законом законодавець називає передусім осіб, які за характером сімейно-побутових зв’язків були найближчими до покійного. Не зважаючи на те, що спадкодавець не склав заповіту, законодавець намагається передбачити, кому б цей громадянин міг залишити своє майно, і цілком обґрунтовано вважає, що це повинні бути найближчі до померлого особи, а стаття 1258 ЦК передбачає одержання права на спадкування спадкоємцями за законом почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків зміни черговості одержання права на спадкування.

Спадкування за законом «у чистому вигляді» матиме місце, коли після смерті заповідача:

  • заповіт спадкодавцем не складався;

  • заповідач скасував складений від його імені заповіт повністю (ч. 1 ст. 1254 ЦК);

  • всі спадкоємці за заповітом відмовилися від прийняття спадщини;

  • заповіт визнано судом недійсним і правовідносини не можуть регламентуватися попереднім заповітом, а також у разі, якщо цей заповіт був єдиним (ч. 4 ст. 1254, ст. 1257 ЦК);

  • якщо за заповітом було визначено єдиного спадкоємця, який помер до відкриття спадщини або після відкриття спадщини, але після нього не залишилося спадкоємців.

Проте при аналізі спадкування в Україні слід мати на увазі, що існують фактично три види спадкування: за заповітом, законом та змішаний.

Останній вид передбачає регламентацію випадків, коли частина майна спадкується за заповітом, а інша частина - за законом.

Змішане спадкування матиме місце:

  • коли заповідано лише частину майна (ч. 2 ст. 1236, 1245 ЦК);

  • якщо спадкоємець відмовився від прийняття спадщини без вказівки на чиюсь користь або помер до відкриття спадщини, підпризначення у заповіті не передбачено, а також заповіт є натуральним, тобто за кожним спадкоємцем закріплено конкретне спадкове майно;

  • коли спадкоємець помер після відкриття спадщини, підпризначення в заповіті не передбачено і після нього не залишилось спадкоємців, а також заповіт є натуральним, тобто за кожним спадкоємцем закріплено конкретне спадкове майно;

  • якщо заповіт було визнано судом частково недійсним.

Віра Миколаївна Ковальова,

приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу

 

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар