Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
18 серпня 2019
16,8 °C
ясно

Статті

ВІННИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
12 березня 2013, 00:00
ВІННИЦЬКИЙ ОБЛАСНИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
Історія Вінницького обласного краєзнавчого музею розпочалася на поч. ХХ ст., коли у травні 1918 р. міська Дума прийняла рішення про утворення в місті крайового музею. Його засновником був Густав Вольдемарович Брілінг, який і працював там директором 20 років. В основу колекції музею були покладені зібрання Вінницького повітового земства, Подільського товариства сільського господарства та сільськогосподарської промисловості, приватні збірки членів Подільського товариства охорони історичних пам'яток. У перші роки заснування в музеї діяли 3 відділи: мистецтв, етнографічно-економічний та історико-археологічний.
У 1924–1927 рр. до фондів Вінницького краєзнавчого музею увійшли зібрання Гайсинського, Бершадського, Брацлавського музеїв. Тоді ж він пережив численні реорганізації та реекспозиції,багатьох працівників було репресовано. З приміщенням теж було чимало перепетій, музей неодноразово змінював своє місцезнаходження, допоки у 1929 р. не переїхав в одне із приміщень історико-архітектурного комплексу ХVII ст. “Мури”, де і знаходиться сьогодні. Напередодні Другої світової війни музейна колекція нараховувала близько 13 тис. одиниць зберігання. Під час німецько-фашистської окупації (1941-1944 рр.) музей був відкритий для відвідувачів, проте його експозиція обмежувалась показом природничої, етнографічної та художньої колекцій. У 1944 р. німці вивезли понад 6000 предметів - переважно речі з етнографічної, археологічної та нумізматичної збірок.
З жовтня 1964 р. музей закрився на ремонт і реекспозицію до 1970 р. Тоді добудували новий корпус і будинок отримав 20 залів. Саме в той час визначилася нині діюча структура експозиції з відділами природи та історії краю. У 2005-2006 рр. відремонтовано фондосховище, проведено реконструкцію фасаду та покрівлі музею. Наприкінці 2010 р. в залі археології провалилася підлога й відкрився вхід до старих льохів. Висота підземелля - близько 3 метрів (не рахуючи 1,5-метрового шару землі). Видно переходи до інших приміщень, але ніші замуровані. Один із виходів веде на вулицю Поліни Осипенко, другий — у господарський двір музею.
Сьогодні музейна колекція нараховує близько 100 тис. музейних предметів, серед яких – унікальна колекція золотих прикрас доби бронзи сарматського періоду. Тут зберігається велике нумізматичне зібрання. Значне місце у фондах належить предметам побуту та етнографії, які відображають повсякденне життя мешканців краю. Музей є центром науково-методичної та пам’ятко-охоронної роботи східного регіону Поділля. Щороку його відвідують понад 200 тис. людей.
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар