Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
24 лютого 2020
2,2 °C
небольшой снег

Статті

УРОКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ, АБО ЧОМУ «УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ» ТАК ЧАСТО ПОРОХОМ ПАХНЕ?
07 травня 2014, 00:00
УРОКИ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ, АБО ЧОМУ «УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ» ТАК ЧАСТО ПОРОХОМ ПАХНЕ?

Цього року минає століття з часу розв’язання Першої світової війни. Приводом для цього став один постріл, яким був смертельно поранений австрійський ерцгерцог Франц Фердинанд. У її жорна потрапила й Україна, розірвана тоді на шматки різними імперіями. Вчитайтеся, й вам на думку спаде не одна паралель із нашим сьогоденням. І, може, задумаєтеся над запитанням: чому «українське питання» так часто порохом пахне?

1 серпня 1914 р. почалася Перша світова війна. Ще з кінця ХІХ ст. назрівав конфлікт за "перерозподіл поділеного" світу, розширення економічних і політичних впливів. Нарощування економічного потенціалу супроводжувалося гонкою озброєнь, великі держави розробляли і застосовували нові зразки військової техніки, збільшували чисельність армій. В ході війни зіткнулися два воєнно-політичні блоки – Антанта (Росія, Франція, Велика Британія) і Центральні держави (Німеччина і Австро-Угорщина), у союзі з якими в різний час перебували Італія, Туреччина, Болгарія. Російська імперія сподівалася в результаті війни розширити свої кордони, послабивши або знищивши противників (Австро-Угорщину, Туреччину). При цьому планувалося реалізувати давні стратегічні цілі імперії – об’єднати під російською владою всіх слов’ян (зокрема українців), і захопити Стамбул та протоки Босфор і Дарданелли, що забезпечило б контроль у східноєвропейському регіоні і на Балканах. Характер війни ретельно приховувався - всі воюючі сторони неодноразово оголошували, що війна ведеться заради визволення «малих народів», якими вважали й український.

Суть «українського питання» полягала у відсутності української держави, незадовільному матеріальному і національно-культурному становищі її населення, територіальній розчленованості земель, прагненні до національно-державного відродження. Доки у складі Російської імперії перебувала Наддніпрянська Україна, царський уряд прагнув приєднати й Західну. І навпаки, Австро-Угорщина, володіючи Західною Україною, прагнула захопити Наддніпрянщину. До російської та австрійської армій мобілізували чимало українців (4,0 млн і 0,3 млн чол.), які мусили воювати по обидва боки фронту. Проте жодна з країн не обіцяла Україні відновлення держави і соборності. Для українців війна була братовбивчою. Однак історія частенько йде наперекір кривавим планам імперських урядів. Зазвичай розпад багатонаціональних країн спричинювали війни, які різко загострювали всі внутрішні суперечності й призводили до політичних переворотів та народних повстань. Та правителі імперій, як правило, цих уроків не памятають, і саме війни вважають ефективним засобом зміцнення своєї могутності.

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар