Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
29 січня 2020
2,0 °C
небольшой снег

Статті

ТЕПЛОВІ НАСОСИ - АЛЬТЕРНАТИВА ГАЗОВОМУ ОПАЛЕННЮ
22 травня 2012, 00:00
ТЕПЛОВІ НАСОСИ - АЛЬТЕРНАТИВА ГАЗОВОМУ ОПАЛЕННЮ

Питання пошуку альтернативних шляхів теплозабезпечення житлових будинків і підприємств набуває все більшої актуальності.
Зростання вартості природного газу та майже 50% залежність України від імпорту енергоносіїв спонукає до пошуку альтернативних шляхів тепло-холодозабезпечення. Одним із напрямків вирішення даної проблеми є використання теплових насосів. Зважаючи на забезпеченість нашої країни електричною енергію на 100%, даний напрям має значні переваги перед іншими альтернативними варіантами. Тепловий насос (ТН) – це пристрій, що здійснює перекачування низькопотенційного тепла з навколишнього середовища на опалення і кондиціювання приміщень. Джерелами теплової енергії для ТН може бути ґрунт, повітря, проточна річкова вода, стічні води. Теплові насоси мають ряд переваг перед іншими пристроями для опалення. На 1 кВт спожитої потужності ТН передає в систему опалення до 3,5 кВт теплової енергії. Дане співвідношення змінюється лише для повітряних теплових насосів, які зі зниженням температури навколишнього повітря зменшують свою ефективність. Наприклад, для повітряного теплового насосу EVI співвідношення наступні: при «+2» – 3,1; при «-7» – 2,7; при «-15» – 2,3. Тобто навіть при зовнішній температурі у мінус 15°С повітряний тепловий насос у 2,3 рази ефективніший за звичайний електричний котел. Ґрунтові насоси практично не залежать від зовнішньої температури, але для них важливим є правильний вибір колектора в залежності від потужності ТН і виду ґрунту. Найкращими для відбору тепла є глинисті, суглинисті ґрунти, найгіршими – піщані.

Тепловий насос у теплий період здійснює охолодження приміщень (кондиціювання), що призводить до економії на кондиціонерах і їх установці, а також дозволяє уникнути великої кількості зовнішніх блоків кондиціонерів на фасадах будинків. Одна і та ж система підтримує необхідні параметри мікроклімату у будинку цілий рік.

Також у систем теплонасосного опалення є переваги у порівнянні з традиційними системами, основаними на газових нагрівачах. При тарифах: 1м3 газу у 5 грн. та 1 кВт×год електричної енергії 1,13 грн. та при ККД газового котла у 93% визначимо, що вартість 1 кВт×год теплової енергії, генерованої котлом з газу, становитиме 54 коп., а 1 кВт×год теплової енергії, генерованої ТН, – 32 коп. При використанні нічного тарифу вартість генерованої теплової енергії тепловим насосом ще зменшиться.

Країни світу інтенсивно використовують низькопотенційну енергію для опалення і кондиціювання приміщень. Наприклад, встановлена потужність теплонасосного обладнання у Німеччині складає 344 МВт, Швеції – 377 МВт, США – 4800 МВт, Польщі – 26,2 МВт. Теплові насоси мають переваги і перед твердопаливними котлами. Вони не потребують постійного привезення і складування палива, менш пожежонебезпечні, повністю автоматизовані, не вимагають щоденного обслуговування, нагляду і вкладання палива.

Чому ж тоді дані пристрої не набули значного поширення в Україні? Першою перешкодою на шляху у їх розповсюдженні є вартість. У порівнянні з газовим котлом вона може бути 3…10 разів вищою. Але якщо порівнювати вартість підведення газу, влаштування системи кондиціювання, вартість утримання котельні у сукупності з вартістю сучасного котлоагрегату та димоходами, то співвідношення цін може вирівнятися або бути на користь ТН. Також для встановлення ТН не потрібні спеціальні приміщення з жорсткими вимогами до їх влаштування. Ще однією особливістю експлуатації даних пристроїв є те, що звичайна система опалення, розрахована на високотемпературний теплоносій, не придатна до експлуатації з ТН. Розрахункові параметри теплоносія в системі теплонасосного опалення 45/40°С, що вимагає встановлення розвинутих площ теплообміну або фанкойлів і конвекторів з вентиляторами.

Найефективнішим використанням теплових насосів є:

- у приміщеннях, де заборонено встановлення газового обладнання;

- у будівлях, де влаштовано електричне опалення;

- у приміщеннях, які потребують опалення і кондиціювання повітря;

- у сучасних будівлях, термічний опір огороджуючих конструкцій яких не менше нормативного;

- у ресторанах, кафе, готелях, де є одночасна потреба у кондиціюванні та теплі (наприклад, на гаряче водопостачання влітку, тоді даний пристрій буде перекачувати тепло з приміщень на нагрів води);

- у будівлях, опалювальне обладнання яких споживає велику кількість газу або електричної енергії й утеплення їх не можливе з різних причин.

Остаточне рішення про доцільність встановлення теплових насосів у будинку чи споруді можна зробити лише за результатами енергетичного аудиту та техніко-економічного обґрунтування. Не менш важливим етапом є проектування та монтаж системи теплохолодопостачання, яку повинні робити тільки висококваліфіковані фахівці.

В.В. Джеджула,

головний інженер ТОВ «Ватіс», к.т.н.

тел.: (0432) 69-69-68

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар