Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
11 грудня 2023
0,4 °C
пасмурно

Статті

ЩОБ ЗАХИСТИТИСЬ ВIД ГРИПУ “А”
13 лютого 2014, 00:00
ЩОБ ЗАХИСТИТИСЬ ВIД ГРИПУ “А”

Грип (вiд фр. Grippe) – гостре iнфекцiйне захворювання дихальних шляхiв, яке викликається вiрусами грипу. Ця iнфекцiя унiкальна тому що, на вiдмiну вiд iнших, може щоразу «змiнювати своє обличчя», так як може сама мутувати в процесі взаємодії з органiзмом людини. Одних лише комбiнацiй генiв цього вiрусу iснує 254. На сьогоднi, розрiзняють три типи вiрусiв – А, В та С.

Найбiльшу небезпеку становить вiрус грипу А, так як саме вiн здатен розповсюджуватись з високою швидкiстю і викликати захворювання середнього або важкого ступеню з появою епiдемiй та пандемiй. На вiдмiну вiд В i C, вiрус грипу А уражує як людей так і деяких тварин. У цiлому видiляють 144 пiдвиди грипу А, 86 iз яких вже виявленi, при чому 83 – в птахiв.

Згiдно даних ВООЗ, пiд час сезонних епiдемiй грипу в свiтi щорiчно гине вiд 300 до 500 тис. людей, бiльша частина з яких – дiти до 2 рокiв i люди, яким за 60. В історії людства вiдомi такi трагiчнi випадки, коли пiд час пандемії грипу число померлих перевищувало 20 млн. (сумнозвiсна “iспанка” 1918 – 1920 рр).

Причиною виникнення важких епiдемiй та пандемiй грипу є висока мiнливiсть вiрусу, в результатi якої щороку з’являються все новi й новi варiанти, якi здатнi викликати хворобу у перехворівших нею людей. При незначних змiнах вiрусу грипу практично щорiчно виникають епідемії, якi здатнi за 1,5 – 2 мiсяцi захопити обидвi пiвкулi нашої планети. Якщо ж з’являються вiруси з сильними вiдмiнностями вiд основної популяції, то бiльша частина населення землi cтає беззахисною перед інфекцією, в короткий термiн хворiє на грип у дуже важкiй формi – розвивається пандемiя.

Серед населення грипом називають будь-яке респiраторне захворювання (ГРВI). Це попомилково, оскiльки на сьогоднi, окрiм вiрусу грипу, описанi бiльш як 200 видiв iнших респiраторних вiрусiв. Не дивлячись на те, що основна симптоматика ГРВI та грипу дуже схожа, грип відрізняється своїм бурхливим початком із появою вираженої ( за 1-2 години) загальної cлабкостi, болю в усiх м’язах, головного болю та болю в очах, особливо при поглядi на свiтло, рiзким пiдвищенням температури тiла до 39- 40 град. С, появою сухого частого кашлю, вiдчуттям шкрябання в горлi та носi, а, згодом, і біллю за грудиною. Пiд час легкого перебiгу хвороби, грип вiдступає за 5-7 дiб. Якщо ж грипозна iнфекцiя протiкає в середньій або важкiй формi, зазвичай, до неї приєднуються ускладнення (отит, синусит,бронхiт, пневмонiя), а також ураження iнших органiв і систем ( серцево-судинної , нервової, сечостатевої та iн.).

Хвора людина являється заразною першi 5-7 дiб вiд початку хвороби. Грип необхiдно лiкувати в домашнiх умовах, щоб запобiгти ризику зараженню оточуючих, а себе вберегти вiд ускладнень хвороби. Проте, якщо перебiг хвороби є несприятливим (висока температура тіла бiльше двох дiб, наростання проявiв загальної інтоксикації, посилення кашлю, головного болю, т.i.) обов’язкове повторне консультування лiкарем.

Для попередження розповсюдження інфекції, особам, якi наглядають за хворими, рекомендовано: надягати спецiальну марлеву пов’язку; часто мити руки; вiдокремити предмети по догляду за хворим; кiмната, де перебуває хворий, повинна провiтрюватись мiнiмум тричi за день, проводитись вологе прибирання з обов’язковим протиранням дверних ручок і меблiв.

При появi перших симптомiв грипу необхiдно: суворий режим; тепле рясне пиття; жарознижуючi по потребi; противiруснi препарати; препарати для полегшення кашлю; обов’язкова консультацiя лiкаря в першi днi захворювання.

 

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар