Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
22 серпня 2019
19,1 °C
пасмурно

Статті

ПИТАННЯ МОЛОДІЖНОГО БЕЗРОБІТТЯ В УКРАЇНІ. ЧИ Є ВИХІД?
03 жовтня 2012, 00:00
ПИТАННЯ МОЛОДІЖНОГО БЕЗРОБІТТЯ В УКРАЇНІ. ЧИ Є ВИХІД?

Почався новий навчальний рік. Діти пішли в школу студенти на пари, а деяким ні на пари ні в школу вже іти не потрібно. В цей момент приходить розуміння того, що необхідно шукати роботу. А в більшості випадків знайти її не так вже й легко для молодих людей, «за плечами» котрих ВУЗ і 2-хмісячна навчальна практика. Питання молодіжного безробіття останнім часом гостро постало не лише в Україні а й у всій Європі. За що годувати молоду сім’ю? Де? А головне, як молодому поколінню заробити грошей. Який вихід з цієї ситуації бачить держава та чи передбачені в бюджеті кошти спрямовані на підвищення зайнятості населення ми запитали у голови бюджетної комісії Вінницької області Наталії Гетце.

Наталіє Миколаївно, на Вашу думку, чому зростає рівень безробіття?

Хочу почати з того, що безробіття – це природне економічне явище, об'єктивний стан ринку праці. Ліквідувати безробіття неможливо. Але з іншого боку, високий рівень безробіття свідчить про неефективність економічної системи. Сьогодні армія безробітних зростає в усьому світі. Це неминучий наслідок світової економічної кризи. Навіть в економічно розвинених країнах рівень безробіття знаходиться на кризовому високому рівні і викликає серйозні побоювання, що говорити про Україну?! Як повідомляє Міжнародна організація праці, зараз в усьому світі близько 1,1 млрд. чоловік, немає роботи або живе у злиднях, не зважаючи на наявність робочого місця. У Вінницькій області до кінця 2011 року 21 000 осіб, перебувають на обліку в службі зайнятості. І, на жаль, є всі підстави вважати, що рівень безробіття буде надалі збільшуватися.

В чому шукати причини стрімкого зростання безробіття?

Фактична кількість безробітних серед молоді, дійсно, майже втричі перевищує офіційні показники. Це з одного боку, закономірно: в період економічного спаду молодіжне безробіття зростає більш високими темпами. З іншого боку, корінь зла я бачу в неконструктивному підході до вирішення проблеми вибору майбутньої професії в нашій країні. Цю проблему потрібно вирішувати комплексно, починаючи з середньої школи. Там повинна проводитися серйозна профорієнтаційна робота фахівців зі школярами і обов'язково з їх батьками, які часто нав'язують дітям свої життєві стереотипи. Фахівці з кар'єрного росту повинні допомогти дітям виявити, до якого виду діяльності у них є здібності і прагнення, щоб потім кожен з них зміг максимально успішно реалізувати себе в обраній професії. Така практика існує в багатьох країнах. В англійських школах, наприклад, існує спеціальний відділ кар'єрного росту, функція якого не просто допомогти виявити здібності до певної професії у дитини, а й сформувати у нього та його батьків розуміння необхідності зробити правильний вибір і відповідальності за цей вибір. Адже не завжди мрії дитини про майбутню професію і реальні його здібності збігаються. Наступний крок – на рівні держави має проводитися стратегічне планування майбутніх потреб ринку праці по галузях. Тут потрібно вирішувати ще одну проблему - підвищити престиж робітничих професій.

В українського безробіття є свої особливості у порівнянні з європейським?

Рівень безробіття в країнах Євросоюзу в грудні 2011 року досяг 10,4%, безробітними значилися 16,5 млн людей. Найвищий рівень безробіття - в Іспанії (22,9%), найнижчий - в Австрії (4,1%). Загалом показник зайнятості у нас кращий, ніж в Європі. За методикою Міжнародної організації праці (МОП) в середньому по Україні рівень повного безробіття оцінюється в 11,3%. Але потрібно визнати і те, що в Україні високий рівень прихованого безробіття. І воно в рази масштабніше офіційних цифр.

Реально загальне число безробітних становить 8,3 млн осіб. З них - 5,1 млн прихованих безробітних, які зайняті у неформальному секторі економіки і не платять податки, і 1,32 млн осіб тих, хто працює неповний робочий день чи тиждень. Цей показник в чотири рази перевищує рівень безробіття за методологією МОП і в 23 рази - рівень зареєстрованого безробіття. Україна має високий рівень безробіття серед сільського населення, які виживають завдяки натуральному господарству. Якщо говорити про Вінницьку область, то за данними центру зайнятості, серед офіційних безробітних 42,7% - жителі міста, 57,3% - жителі сільської місцевості. Багато людей знаходяться в неоплачуваних відпустках, багато зневірилися в можливості знайти роботу, припинили її шукати, не зареєстровані в центрах зайнятості. Особливістю українського ринку праці є сімейне безробіття. За оцінкою Держцентру зайнятості, 36 000 сімей перебувають на обліку як безробітні.

Чи реально центр зайнятості спроможний знайти гідну роботу ?

Центри зайнятості, на жаль, не створюють робочі місця. Вони тільки посередники. Звинувачувати їх у тому, що вони не можуть працевлаштувати всіх не можна, вони виконують свою роботу і допомагають сотням тисяч людей. Також потрібно не забувати, що вони надають допомогу не тільки в пошуку роботи, але і допомогу в перекваліфікації, а також пропонують допомогу профконсультантів-психологів, що дуже важливо. На думку фахівців, вона потрібна кожному другому безробітному, оскільки вони схильні до соціальної ізоляції, і як наслідок, заниженої самооцінки. Наша біда в тому, що ми дуже часто не знаємо своїх прав. Залишившись безробітним, перш за все, дізнайтеся, що ви маєте право отримати від державних центрів зайнятості, наполегливо вимагайте свого.

Чи є шанс в українців, які втратили роботу, швидко знайти нову?

Якщо мета людини знайти таку роботу, щоб заробляти і не перепрацьовувати, то таких робіт на всіх не вистачить, це точно. У всіх інших випадках шанс є завжди! Я переконана що тільки з такою установкою треба починати шукати роботу. Шансів знайти роботу більше у гарних професіоналів. Для поганих фахівців безробіття - це необхідність або змінити професію, або зайнятися самоосвітою, підвищенням своєї кваліфікації. І це теж потрібно сприймати як шанс!

Зрештою у вас є ще один чудовий шанс - підприємництво. Не дарма його називають «простором масового виживання». Якщо самостійність, відповідальність, ініціативність, новаторство - ваші якості, то подумайте про створення власного бізнесу. Він дає свободу, автономність у прийнятті рішень, незалежність і впевненість у собі. Крім того ви створите робочі місця для інших. До речі, в цьому допоможуть центри зайнятості.

Молодіжне підприємництво – це вирішення проблеми безробіття серед молоді?

Підтримка розвитку малого підприємництва, і безпосередньо малого бізнесу серед молоді, в умовах економічної кризи – вкрай важливий напрямок державної політики. Як і більшість економічних проблем у нашій країні, проблема з молодіжним підприємництвом теж системна. Всі розуміють її важливість але реальної комплексної програми підтримки молодіжного підприємництва немає. Ця програма має передбачати:

1) розширення можливостей молоді щодо отримання кредитів та інвестицій на провадження підприємницької діяльності;

2) здійснення фінансово-кредитної підтримки бізнес-ініціатив молоді;

3) необхідно на законодавчому рівні внести зміни, які б дозволили зменшити адміністрування на місцевому рівні, реально полегшили реєстрацію підприємств та підприємців, зменшили кількість узгоджень, довідок та реєстрів, за які молодий бізнесмен-початківець має обов’язково сплачувати, при цьому не отримуючи нічого окрім чергового папірця;

4) сьогодні влаштовується багато професійних конкурсів серед студентів та молодих фахівців, і це добре. Але важливо аби майбутні бізнесмени мали змогу не лише представити свої бізнес-плани у таких конкурсах, і отримувати грамоти за призові місця, але й отримати фінансово-кредитну підтримку на реалізацію своїх бізнес-проектів;

5) у регіональному та місцевих бюджетах повинен закладатися окремий рядок на такі конкурси.

Особливої уваги слід надати розвитку програм іпотечного кредитування. Житло для молоді – це кредитний ресурс для самостійного життя, це стимул, щоб почати активно працювати.

Чи можна вирішити проблему безробіття? Яким чином?

Безробіття - це загальнодержавна проблема. Вирішити її можна активізацією державної політики зайнятості одночасно із загальним оздоровленням економіки. Недоліком сьогоднішньої політики по боротьбі з безробіттям є її короткострокова спрямованість на виплати допомог і забезпечення безробітних хоч якою-небудь роботою. Потрібна нова активна політика, вона повинна проводитися комплексно, відразу в кількох напрямках, і орієнтуватися на довгостроковий період. На мій погляд, необхідне впровадження інфраструктурних проектів як основного способу зниження безробіття (це – будівництво нових доріг, розвиток громадського транспорту, ремонт і інновація будівель). До невідкладних заходів слід віднести стимулювання інвестицій, в даному випадку, соціальних інвестицій за рахунок бюджету; зниження податкового тягаря в момент кризи як спосіб підтримки малого бізнесу, в тому числі на рік звільнити підприємців від сплати податку на дохід від приросту капіталу, а також гарантувати їм доступ до кредитів. Необхідно переглянути ставлення до зовнішньоекономічної політики, обмежити постаку дешевого імпорту з метою забезпечення зайнятості.

Але говорячи про безробіття не можна скидати з рахунків те, що і кожна окремо взята людина теж відповідальна за своє життя і його забезпечення. У відносинах держава-безробітний, я впевнена, повинен діяти принцип «На державу надійся, а сам не «губись». Цей принцип я вивела з власного життя.

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар