Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
13 листопада 2019
12,0 °C
переменная облачность

Статті

ПРО АПОСТИЛЬ
11 липня 2012, 00:00

 

Якщо ви вирушаєте до іншої країни на навчання, роботу або на постійне місце проживання, то вам можуть знадобитися документи, які ви отримали в Україні. Для того, аби за кордоном ваші документи були чинними, вони мають пройти консульську легалізацію або процедуру проставлення апостиля, якщо між нашими країнами немає угоди про відміну або спрощення процедури їх легалізації.

Апостилювання – це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном. На відміну від консульської легалізації, на апостилювання витрачається менше часу, а документи з апостилем можуть використовуватися в різних країнах, а не в одній.

У Гаазі (Нідерланди) в 1961 році була підписана Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, до якої приєдналися більш ніж 90 країн (Австрія, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії, Данія, Італія, Іспанія, Греція, Німеччина, Португалія, Південна Корея, США, Франція, Швейцарія, Швеція та інші). Ця Конвенція, згода на обов’язковість якої надана Законом України від 10.01.2002 “Про приєднання України до Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних документів”, набула чинності між Україною і державами-учасницями Конвенції, що не висловили заперечень проти її приєднання, з 22.12.2003 року. Відповідно до статей 2, 3 Конвенції кожна з Договірних держав звільняє від легалізації документи, на які поширюється ця Конвенція і які мають бути представлені на її території. Єдиною формальною процедурою є проставлення апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений.

Апостиль – це спеціальний штамп, який проставляється на офіційних документах, що надходять від держав-учасниць Конвенції. Він засвідчує справжність підпису особи під документом і автентичність відбитку печатки або штампа, якими скріплено відповідний документ.

На виконання вимог статті 6 Конвенції постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 N 61 повноваження на проставлення апостиля на документах, виданих на території України, надано таким компетентним органам: Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерству юстиції та Міністерству закордонних справ. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України уповноважене ставити апостиль на офіційних документах, що стосуються сфери освіти і науки, видані навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями. Міністерство юстиції України проставляє апостиль на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України. Міністерство закордонних справ України – на всіх інших видах документів. Правила проставлення апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, затверджені спільним наказом Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України та Міністерством юстиції України від 05.12.2003 N 237/803/151/5 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 12.12.2003 N 1151/8472.

Відповідно до цих Правил апостиль проставляється:

- на документах, які виходять від органів судової влади України;

- на документах, які виходять від органів прокуратури України, органів юстиції;

- на адміністративних документах;

- на документах про освіту та вчені звання;

- на документах, оформлених державними і приватними нотаріусами;

- на офіційних свідоцтвах, виконаних на документах, підписаних особами у їх приватній якості, таких, як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційних і нотаріальних засвідченнях підписів.

Ці Правила не поширюються на документи, видані закордонними дипломатичними установами України; на адміністративні документи, що мають прямий стосунок до комерційних або митних операцій. Апостиль не проставляється на оригіналах, копіях та фотокопіях паспортних документів, військових квитків, трудових книжок, дозволів на носіння зброї, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів), посвідчень особи, нормативно-правових актів, роз’яснень і правових висновків щодо їх застосування, документів, що мають характер листування.

Наталія Володимирівна Храпенко, Алла Степанівна Троян,

приватні нотаріуси Вінницького міського нотаріального округу

м. Вінниця, вул. Келецька, 73/20, тел. 57-63-74, 69-69-67

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар