Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
16 лютого 2019
6,0 °C
ясно

Статті

Попередній договір
15 січня 2016, 00:00
Попередній договір
Предметом попереднього договору є саме укладання у майбутньому основного договору на умовах та у строки, визначені попереднім договором. Істотною умовою попереднього договору є строк укладання основного договору, який повинен бути зазначений у попередньому договорі. У попередньому договорі повинні міститися умови про предмет основного договору, а також інші умови, за якими сторони вже досягли згоди, а саме: про ціну, порядок передачі об'єкту, місце та час нотаріального оформлення договору, порядок несення витрат, пов'язаних з нотаріальним посвідченням основного договору та т. і.
Попередній договір являє собою організаційну угоду, яка не впливає на правовий режим майна, яке буде предметом основного договору. В зв'язку з чим укладання попереднього договору щодо чужого майна, майбутнього або іншого майна, на яке сторона
не володіє необхідним юридичним титулом, не призводить до його нікчемності. Навпаки, конструкція попереднього договору розрахована саме на такі випадки та сприяє швидкому входженню майна в цивільний правообіг.
Якщо припустити, що нотаріус при посвідченні попереднього договору повинен вимагати всі ті документи, які необхідні при укладанні основного договору, то тоді втрачається сенс попереднього договору. Адже на практиці необхідність укладання попередніх договорів і виникає у випадку, коли з якихось причин основний договір не може бути укладений у цей час. Тобто, якщо нотаріусу надаються всі документи, необхідні для укладання основного договору, то, відповідно, логічно було б посвідчити не попередній, а основний договір.
Зобов'язання, встановлене попереднім договором, припиняється, якщо основний договір не укладений протягом строку (у термін), встановленого попереднім договором, або якщо жодна із сторін не направить другій стороні пропозицію про його укладення. Отже, само по собі настання строку, обумовленого попереднім договором для укладання основного договору, припиняє його дію у разі, якщо ні одна із сторін не заявить про дійсність своїх намірів на укладання основного договору. Тому зазначати відповідну умову у попередньому договорі немає сенсу. Сторона, яка необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати іншій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства. Встановлена Цивільним кодексом України вимога щодо наслідків ухилення однієї із сторін від укладення основного договору, є ключовою при визначенні можливості застосування до сторони, що порушила зобов'язання, встановлене попереднім договором, штрафних санкцій, оскільки даною нормою імперативно встановлений ліміт відповідальності сторони у вигляді відшкодування збитків або (якщо це прямо встановлено договором або актом цивільного законодавства) без відшкодування.
Надольська Ольга Андріївна,
приватний нотаріус,
Вінницького міського нотаріального округу
Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар