Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
26 січня 2020
1,0 °C
пасмурно

Статті

НАТАЛІЯ ГЕТЦЕ ОГОЛОСИЛА НОВИЙ КОНКУРС - "ДЕРЕВО РОДУ"
09 липня 2012, 00:00
НАТАЛІЯ ГЕТЦЕ ОГОЛОСИЛА НОВИЙ КОНКУРС - "ДЕРЕВО РОДУ"

 

1 липня 2012 року, в межах Програми підтримки обдарованих людей «Майбутнє України», стартував новий обласний конкурс «Дерево роду». Організатор конкурсу, депутат Вінницької обласної Ради Наталія Гетце, бажає залучити людей всіх поколінь до шанування історії та традицій свого роду, відродити у вінничан відчуття необхідності історичної пам’яті свого походження.

Пані Наталіє, що стало поштовхом для організації конкурсу?

Ідея створення конкурсу «Дерево роду» прийшла до мене недавно. Але я вже давно і серйозно замислююсь над значенням роду і родоводу, над тим, наскільки родинні цінності міцні в Україні сьогодні. Доводиться констатувати сумні висновки.

Не можу не згадати, що в Україні приблизно 34 тис. дітей знаходяться в інтернатах і дитячих будинках, в той час, коли є такі країни, наприклад Вірменія та Ізраїль, де взагалі немає подібних закладів, де немає уявлення про можливість покинути дитину напризволяще, в таких країнах обов’язково існують потужні традиції родини, роду. Тобто, якщо дитина втратила батьків, це не означає, що вона втратила родину, за неї відповідає її великий рід. Це родини дядьків, тіток, інших родичів. У нас діти, що опинилися в інтернаті, як правило, мають живих батьків. А практика показує, що часто ті, хто виріс в інтернаті, самі згодом відправляють туди власних дітей. Це ще одна велика проблема нашого суспільства: в наших інтернатах сьогодні виростає уже третє покоління дітей-сиріт від тих самих дітей-сиріт.

Ми всі маємо думати, як розірвати це хибне коло, - кожен з нас.

Тому в мене й виникла ідея організувати масштабний обласний захід: конкурс «Дерево роду», місія якого нагадати всім нам про найважливіші в житті цінності. До речі, я й сама і моя сім’я так захопилися цією ідеєю, що теж наразі активно збираємо всю інформацію про наш рід, створюємо дерево нашого роду, і цілком можливо, що я теж візьму участь у власному конкурсі, але обіцяю, що за призові місця боротися не буду.

У чому Ви бачите важливість конкурсу?

Зараз у всьому світі поряд з проблемами економічними постають проблеми духовні. Такі родинні цінності, що одночасно є цінностями суспільства, як подружня вірність, жіночність і мужність, батьківство і материнство, повага до старших, пам’ять про предків, - вони сьогодні потребують нашої уваги і нашого захисту заради нас. У світі має залишатись щось стійке, фундаментальне, справжнє. І такими цінностями, на моє глибоке переконання, є родина, рід, родовід, а відтак – народ. В основі цих понять – сакральна сутність. Недарма наші предки слов’яни багато тисяч років тому усі ці слова створили від імені головного бога Рода – Батька всього, що є на Землі.

Ви гадаєте, нам треба відродити ставлення до родини, до свого роду як до чогось священного?

Саме так. Впевненість і стабільність в житті забезпечує людині не лише матеріальне становище, а, в першу чергу, усвідомлення себе частиною роду з його міцним й глибоким корінням. Для кожної людини її родовід – це джерело її сили.

З давніх-давен існувала така традиція: кожен повинен знати свій рід до сьомого коліна поіменно. Слов'яни вірили, що душі предків нікуди не зникають, а залишаються поруч зі своїми нащадками, допомагаючи у важку хвилину. Вважалося, що янголи-охоронці – це померлі предки, про яких ти пам’ятаєш, і чим більше прародичів ти знаєш, тим більше у тебе охоронців. Тому засуджувалась людина, що заплямувала честь роду. Тільки уявити собі, що твій поганий вчинок пам’ятатимуть сім поколінь родичів, 500 років! – кращого методу виховання не знайти!

З плином часу традиції предків зникли. Але не зникло відчуття необхідності історичної пам’яті. Тому у всьому світі зараз набуває популярності генеалогічна наука.

Так, у США оцифровано багато архівів, у бібліотеках працюють відділи літератури з родознавства. За підрахунками фахівців, у Британії активно діють 800 генеалогічних бюро. Активізувався цей рух у наших сусідів – у Росії. У багатьох бібліотеках там діють школи з генеалогії, де проводяться заняття з методики складання родового дерева, генеалогічні конкурси. І абсолютно зрозуміло, чому.

Ви маєте на увазі, що у нас є, на жаль, є своє «особливе минуле»?

Так, ми в нашій історії мали страшні зигзаги. Впродовж майже усього 20 століття в СРСР планомірно витравлювалась ідея пам’яті роду. Установкою радянської ідеології було виховувати «іванів безродних», перекотиполе. Такими людьми легше управляти. Вивчати своє коріння хоча б на кілька поколінь вглиб було не прийнято, а часто це було просто небезпечно. Тому що хто його знає, що там в глибині можна відкопати: наприклад, шляхетське походження – таку інформацію радянські люди взагалі приховували за сімома замками. Мене в свій час схвилювала історія Любові Орлової, зірки радянського кіно; вона так майстерно перевтілювалася на екрані в робітниць і селянок, що жодному глядачу й в голову не могло прийти, що вона родом з відомого дворянського роду Орлових, чиї імена вписані в історію Російської імперії, а по материнській лінії вона — родичка Льва Толстого. Все життя Орловій це доводилося приховувати. Тим, хто міг бачити в її домі книгу з написом «Любочке Орловой – Лев Толстой», вона вигадувала якусь історію.

Внаслідок такої ідеології багато сучасних українців не знають свого родоводу. А як раз це і виховує у людині моральні якості, любов до батьківщини, до рідної мови, до батьків.

Ось такими міркуваннями я керувалася, започатковуючи обласний конкурс «Дерево роду».

Як стати учасником конкурсу?

Для участі в конкурсі необхідно зареєструватись на сайті. Провести генеалогічне дослідження свого роду та придумати ідею висвітлення свого родового дерева. Це може бути цікавий малюнок, вишивка, бісер, різьба по дереву, малюнок на стіні… Фантазія не обмежується умовами конкурсу. На початковому етапі дослідження історії родини бажано приділити час ретельному вивченню домашнього архіву - сімейних документів, листів, щоденників, старих фотографій. Участники мають можливість створити скриню знайдених матеріалів. У неї можна буде складати всі ті раритети, що будуть знайдені в процесі дослідження: іменні книги, листи, щоденники, особисті речі або вирізки з газет і журналів. Також це може бути бабусина ручна вишивка і в'язані мережива, дідусеві медалі, окуляри, трофеї, годинник... Ця скриня може стати в підсумку справжнім скарбом для кожної з сімей, скринею скарбів усього роду.

Насамкінець, учасникам необхідно описати свої напрацювання та бачення свого «дерева» в творі та розмістити роботи на сайті www.ngettse.com.ua для голосування.

Що чекає на учасників конкурсу?

Автори найцікавіших ідей стануть героями документального фільму.

За результатами голосування та за висновком журі буде обрано фіналістів конкурсу, які отримають цінні призи: техніку для дому, сімейну вечерю, подорож для всієї родини та багато іншого…

Крім того, ми плануємо у Вінниці висадити Родинну алею з іменними деревами кращих учасників конкурсу.

Чого Ви очікуєте від цього конкурсу?

Впевнена, що конкурсантів буде багато. Кожному з них гарантую подарунок за вкладені зусилля, але переконана, що найцінніший подарунок вони для себе зроблять своїми дослідженнями. Хочу, щоб в конкурсі «Дерево роду» взяли участь цілі родини: діти, батьки, дідусі й бабусі! В цьому, власне, його сенс. Хочу, щоб цей спільний проект зміцнив і зблизив родини, подарував радість справжніх відкриттів, започаткував для багатьох родин нові традиції.

Вивчати свій родовід – це захоплюючий процес. Не відкладайте цю важливу справу на потім. Приєднуйтесь до нас вже зараз!

Спілкувався Олександр Самойленко,

член Молодіжної організації журналістів

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар