Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
25 січня 2020
1,2 °C
облачно с прояснениями

Статті

ЕКОЛОГІЯ - ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК КУЛЬТУПИ ЛЮДСТВА
15 червня 2012, 00:00
ЕКОЛОГІЯ - ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК КУЛЬТУПИ ЛЮДСТВА

Підґрунтя сучасних економічних негараздів треба, певно, шукати у глибинних особливостях культурно-історичного процесу.

Польський письменник Станіслав Лем колись зазначив, що абсолютна віра, хоч раз порушена, абсолютно і щезає. Тож радянські догми втратили, як відомо, разом з офіційною позолотою, і твердість моноліту епохи, а ми дали всьому світу приклад довготерпіння у тенетах абсолютних меж радянського рабства.

Минуле століття довело безперспективність тоталітарних систем разом з їхніми потворними екологічними звершеннями. Як-от мічурінські «агробіології» чи сталінські «великі» плани перебудови світу. Зазначу, що в самій ідеї збереження природи немає нічого від ідеології, бо весь світ стурбований приблизно однаковими екологічними проблемами. Тож процес формування принципово нових основ існування людства вимагає, зокрема, і цілеспрямованої праці щодо екологізації суспільної свідомості. І процес формування нових основ глобального співіснування в міжнародній спільноті йде на повну ногу.

Загальнолюдські цінності в українському суспільстві повинні стверджуватись одночасно з розвитком суспільної та особистої екологічної свідомості. Створення у кожного громадянина розуміння необхідності активної участі у вирішенні екологічних питань має бути метою сучасної системи освіти й виховання для усвідомлення людиною свого місця в довкіллі на основі узгодження економічних дій з логікою розвитку власне природи. Та процес екоосвіти лише тоді може бути ефективний, коли він безперервний і розрахований на все життя людини.

Попри те, що в Україні має реалізовуватися державна програма екологічної освіти, маємо в цьому напрямку, м’яко кажучи, недоліки. Наприклад, відсутність єдиної розробки концепції екоосвіти в рамках створення національної школи.

Практика реального життя сьогодні вимагає: по-перше, підготувати достатню кількість фахівців екологічного профілю; по-друге, вивчити об’єктивну ситуацію; по-третє, розробити сучасну концептуальну позицію вирішення природоохоронних заходів з активною участю в процесі широких прошарків суспільства на основі державної програми екологізації.

Отже, прообраз подальшого розвитку світової цивілізації у цьому тисячолітті — екологізація культури й усіх сфер життя сучасної людини.

Тереса Славіна,

кандидат філософських наук

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар