Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
18 вересня 2019
11,5 °C
слегка облачно

Статті

ДОПОМОЖІТЬ ЗБЕРЕГТИ ЖИТТЯ - ЗДАЙТЕ КРОВ
05 червня 2012, 00:00
ДОПОМОЖІТЬ ЗБЕРЕГТИ ЖИТТЯ - ЗДАЙТЕ КРОВ

Щодня до лікарень потрапляють пацієнти, для яких донорська кров означає життя. Донорська кров постійно потрібна хворим на лейкоз, апластичну анемію та різні форми гемофілії. Без неї неможливо обійтись у хірургії, трансплантології, акушерстві, онкології, ортопедії та травматології.
В Україні ж донорської крові лікарням завжди не вистачає. Цікаво й те, що в нас за показником минулого року заготовляється 9,1 мл крові на одну особу, тоді як Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що ця доза повинна становити не менше 15 мл. У США кожні 109 з тисячі осіб здають донорську кров, у Європі – від 52 до 67. В Україні – лише 18 осіб з тисячі здають кров.

Згідно із законом, донором може бути будь-який дієздатний громадянин України від 18 років, що пройшов відповідне медичне обстеження і не має протипоказань, визначених Міністерством охорони здоров’я України. Узяття крові й (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що його здоров’я не буде погіршене. При взятті крові на дослідження та її заготівлю використовується одноразовий інструментарій. Кров проходить пряме тестування на всі інфекції, у тому числі на ВІЛ-інфекцію, гепатити В і С, сифіліс. Крім цього, провадяться біохімічні дослідження, які також гарантують безпеку при переливанні. Донори, що здали кров у кількості 40 разових максимально припустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально припустимих доз, незалежно від часу здачі, отримують звання «Почесний донор України». Їм видається відповідне посвідчення й нагрудний знак. Донори, що безкоштовно здали кров або ії компоненти в кількості 100 і більше разових максимально припустимих доз, нагороджуються державними нагородами. За історію донорського руху незалежної України близько 50 тисяч осіб отримали звання «Почесний донор України», а 16 визнані гідними високого звання «Заслужений донор України». Загалом донори діляться на три групи: безоплатні, які здають кров у разі перебування в лікарні їхнього близького родича чи знайомого, а також люди, які приходять за покликом душі й серця, звичайно, перших більше. Крім того, є значна кількість людей, які звертаються для здачі крові з метою отримання грошової компенсації за кількість зданої крові проте їх кількість найменша, бо нині плата є досить символічною. Здача донорської крові є абсолютно безпечною маніпуляцією. Під час давання крові думати про те, що вас заразять якимось інфекційним захворюванням, не доводиться тут - використовуються одноразові витратні матеріали для обстеження та огляду донора, при взятті крові та її переробці. Сама ж дача крові для здорової людини абсолютно не шкідлива, тоді як дача компонентів крові (плазма, тромбоцитна, еритроцитна маса) є навіть лікувальною процедурою. Так, плазма крові відновлюється протягом семи днів, разом з нею відтворюється склад крові, що тільки сприяє тому, щоб організм донора підтримував здорові функціональні властивості.

Історія не зберегла імена сміливців, які першими зважилися поділитися своєю кров’ю для порятунку життя іншої людини. Відомо тільки, що відбулося це в 1667 році у Франції. У Росії перше переливання крові від людини людині зробив у 1832 році Г. Фольф : він урятував жінку, що вмирала від кровотечі після пологів. Міжнародна Федерація Товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, Міжнародна Федерація організації донорів крові, Міжнародний Союз переливання крові за сприяння ВООЗ оголосили 14 червня Всесвітнім днем донора крові. Донорська кров – це безцінний біологічний продукт. І здаючи її сьогодні, можливо ви, рятуєте чиєсь життя завтра.

Підготував Віктор Рудь,

член Молодіжної організації журналістів

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар