Довідник твого міста
це безкоштовно і ефективно!
Укр
29 січня 2020
1,0 °C
небольшой снег

Статті

БУША. ВІННИЦЬКИЙ СТОУНХЕНДЖ
13 червня 2014, 00:00
БУША. ВІННИЦЬКИЙ СТОУНХЕНДЖ

В енциклопедичному словнику Ф.А. Брокгауза і І.А. Ефрона записано, що Буша - село в Ямпільському повіті Подільської губернії, при річці Лозовій, в 10 верстах на північний захід від повітового міста; була колись обширним містом, що мало до 12 тисяч жителів; в даний час видно сліди замку і валів. У 1654 р., під час її облоги польським полководцем Чарнецьким, жителі, не маючи можливості чинити опір ворогові, вбивали один одного, а дружина сотника Завітного, убивши свого чоловіка, підпалила запаси пороху, вибух якого винищив залишки міського населення. Тепер у Буші проживає близько 1000 чол.

За дослідженнями археологів перші поселення на території Буші зявилися 40 тис. років тому. Однозначно, що місце незвичайне, в якому відбуваються цікаві незвичайні речі - відчуття комфорту, незрозумілої радості, як це відбувається в місцях сили. Відома нам історія цього місця така: у XII -XIII ст. Буша увійшла до складу Галицько-Волинського князівства, потім - Великого князівства Литовського. У XVI ст. гетьман Ян Замойський, зводить у Буші камяний замок. За збереженим описом, у замку було шість веж, які зєднувалися між собою підземними ходами. Кожна башта мала окремий арсенал і пороховий льох. У 1580 р. Буша стає прикордонним форпостом Речі Посполитої. На початку XVII в. отримує статус міста, в ньому на той час проживало більше 2000 жителів. У 1617 р. у Буші відбулося підписання мирного договору між Станіславом Жолкевським та Іскандер-Пашею. Цей договір призупинив польсько-турецьку війну на кілька років.

У 1648 р. у розпал польсько-козацьких зіткнень поляки залишили Бушу Богдану Хмельницькому. Населення Буші в цей період становило вже близько 15 тис. чоловік. У 1654 р. поляки на чолі з воєводою Чарнецьким обложили Бушу і захисники замку підірвали порохові погреби. Збереглася лише одна з башт фортеці, яку пізніше переробили під дзвіницю. Зараз у Буші намагаються організувати реставраційні роботи.

Світову популярність Буша отримала завдяки висіченому в скелі зображенню, подібного якому ніде в світі більше не знаходили. Це - давньослов'янський печерний храм VI -VII ст. Цей унікальний «Бушанский рельєф» послужив грунтом для виникнення численних теорій. Точна дата його створення невідома. Належить до часів язичництва, повязаний із творчістю давніх словян. Печерний храм виявлений у 1883 р. істориком, археологом і етнографом В. Антоновичем. На камені біля входу в печеру висічені зображення дерева, півня на ньому, оленя, людини і дивного квадрата, що нагадує телевізор. Навпроти "телевізора", в іншій брилі отвір - "проектор". Коли підносиш руку до "проектора" , то відчуваєш явне поколювання в пальцях. Цей історичний памятник приголомшує своєю прадавньої енергетикою. Памятник розташований у скельній щілині на правому березі р. Бушки, його довжина 10 м, висота 1,4 м, ширина від 0,7 до 2,2 м. Головною художньо-ідеологічною домінантою його оформлення є висічена на одній із поздовжніх стін унікальна рельєфна композиція. Стиль зображення схематичний. На протилежній стіні висічені вензель і написи.

Коментарі: 0
Додати коментар

Додати коментар